Обіцяного три роки чекають. Останні заяви про можливість надання Україні летальної зброї від США

28 Липня 2017, 17:06

Питання надання Україні летальної зброї регулярно піднімається від 2014 року, з часу, коли Росія анексувала Крим і здійснила військову агресію на Донбасі. Про необхідність озброїти нашу державу заявляють експерти, політики та військовослужбовці, але у США наразі тривають дискусії на цю тему. Зокрема, в американському оборонному відомстві заявили, що поки не отримували політичного рішення від глави Білого дому щодо надання Україні летальної зброї, однак підтвердили, що обговорення цієї перспективи продовжується і не виключають того, що воно буде надано. Тиждень зібрав ключові заяви про необхідність постачання Україні зброї оборонного характеру.

Необхідно для захисту

Тему озброєння України підняв спеціальний представник США у справах України Курт Волкер, як нещодавно здійснив візит на Донбас. На його думку, озброєння українських урядових сил може змінити підхід Москви.

"Оборонна зброя, яка дозволить Україні захистити себе і, наприклад, вивести танки, допоможе зупинити погрози Росії щодо України. Я не буду прогнозувати, як далі піде ситуація, це питання для подальшого обговорення і ухвалення рішення, але я думаю, що аргумент про те, що це буде провокацією для Росії або заохоченням України – невірний", – наголошував Волкер.

Військове керівництво США також виступає за надання летальної зброї Україні. Генерал військово-повітряних сил США Пол Селва у своїх свідченнях перед Комітетом Сенату з питань збройних сил підтримав зауважив, що Об'єднаний штаб співпрацює з європейським командуванням США аби визначити, яка саме летальна допомога оборонного характеру необхідна Україні.

"Це буде не просто рекомендація військового плану. Це буде політичний вибір стосовно того, чи будемо ми надавати українському уряду інструменти, яких вони потребують для захисту від того, що ми вважаємо втручанням на Донбасі під проводом Росії", – наголосив американський генерал.

Також на свідченнях  перед Комітетом Сенату з питань збройних сил експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень Ліза Семп закликала озброїти українську армію. "Замість того, щоб говорити про те, що ми скасовуємо санкції, коли Росія почне дотримуватись Мінських угод – говоріть, що ми посилюватимемо їх доти, доки вони цього не зроблять. Замість того, щоб іти на поступки перед лицем ймовірної російської сфери впливу – забезпечте українців летальною зброєю", – заявляла вона.

 

Друг України

Не раз надати летальну зброю Україні закликав американський політик від Республіканської партії США та голова Комітету Сенату США з питань збройних сил Джон Маккейн. Зокрема, сенатор навіть пригрозив блокувати кандидатуру, висунуту президентом Дональдом Трампом, Патріка Шанагана на посаду заступника міністра оборони після того, як був незадоволений його відповіддю на питання, чи підтримує Шанаган надання смертоносної оборонної допомоги Україні.

"Надання летального оборонного озброєння в рамках нашої вже і так масштабної програми безпекової допомоги це варіант, який я планую уважно розглянути, якщо мене затвердять на посаді", – сказав Шанаган.

Маккейн, давній прихильник надання зброї українцям, такою відповіддю не був задоволений. "Незрозуміло, Ви відповіли, кажучи, що Ви повинні ще розглянути це питання", – сказав Маккейн. "Це незадовільна відповідь. Пане Шанаган, Ви може хотіли б скоротити або внести зміни до своєї заяви?".

На це Шанаган відповів одним реченням: підтримую надання смертоносної зброї українцям.

Маккейн сказав, що "радий це почути", але попередив Шанагана, не вагатися у цьому питанні у майбутньому.

Не США єдині

Летальну зброю Україні для захисту від російської агресії можуть надати не лише США, заявляв голова виконавчої ради Євроатлантичного товариства у Варшаві і колишній міністр оборони Польщі Януш Онишкевич.

Він наголошував,що найбільш ймовірно, що до США долучаться Канада, Велика Британія і Польща. Він наголошував, що він від самого початку підтримує ідею надання Україні летальної зброї для захисту своєї території.

Онишкевич переконаний, що чим сильнішою є Україна, тим більші шанси, що регіону не загрожуватимуть додаткові авантюрні дії Росії. Натомість, чим слабшою буде українська армія, тим більшою є спокуса Росії до подальшої агресії, підкреслював експерт і додав, що підтримувати українську армію потрібно не лише «матрацами чи шоломами», але поставками конкретних видів озброєнь та техніки.

У Північноатлантичному альянсі підкреслювали, що українська армія може отримати зброю від країн-членів НАТО.

"Альянс не має своєї власної зброї як організація. Звичайно, країни-члени НАТО мають національні збройні сили і озброєння. Я знаю, що відбуваються переговори між Україною і деякими країнами Альянсу з цього приводу. Я також раніше обговорював з президентом України питання надання озброєння на основі двосторонніх консультацій та переговорів, які наразі відбуваються", – сказав Столтенберг.

Генсек НАТО також підкреслив, що в Альянсі високо цінують військових України, які протидіють російській агресії на Донбасі.

"Саме з цієї причини ми надаємо вам пряму підтримку, зокрема у модернізації Збройних сил і структур оборони і безпеки силами десяти трастових фондів на суму близько 40 млн євро. На додаток до цього ми також заохочуємо окремі країни НАТО надавати вам допомогу і підтримку на двосторонній основі", – запевнив Столтенберг.