Нові тарифи США для Китаю та пожвавлення економік Європи

Економіка
10 Травня 2019, 13:31

Трамп запроваджує нові тарифи на китайські товари через непоступливість Пекіну, перекреслюючи очікування щодо швидкого завершення торгівельної війни між найбільшими економіками світу

 

Президент США Дональд Трамп 5 травня раптово оголосив в Твіттері про підвищення в цю п’ятницю тарифів до 25% із 10% на китайський імпорт у США обсягом $200 млрд доларів. Раніше Трамп кілька разів відтермінував це заплановане підвищення тарифів задля перемовин з Китаєм щодо завершення торгівельного протистояння. Чиновники обох країн до останнього надавали сигнали про успішний перебіг перемовин. Але тепер Трамп поскаржився на затягування Пекіном процесу укладання угоди щодо економічного примирення.

 

«Торгівельні перемовини з Китаєм тривають, але занадто повільно, оскільки вони прагнуть переглянути умови. Ні!», – заявив Трамп і також пригрозив додатково запровадити тарифи у 25% на решту китайського імпорту обсягом 325 млрд доларів, який ще не обкладений митом. Він також виразив впевненість, що раніше запроваджені тарифи вже зараз приносять користь американській економіці.

 

Виступаючи перед прихильниками у Флориді в середу, Трамп був ще жорсткішим у висловлюваннях, спровокувавши серію розпродажів на азіатських фондових ринках. «Вони порушили домовленості», — заявив президент США, повідомляє Reuters. «Вони не можуть так чинити. Тож вони заплатять за це. Якщо ми не досягнемо угоди, нічого неправильного в тому, щоб вилучати більше 100 млрд доларів на рік», – додав Трамп.

 

Читайте також: В орендній пастці

 

Пекін відкинув звинувачення Вашингтону у зриві перемовин. «Китай надає велику увагу довірі і виконує свої обіцянки, і це ніколи не змінювалося», – заявив журналістам у Пекіні у четвер прес-секретар Міністерства торгівлі Гао Фен, передає Reuters. Він підкреслив, що під час процесу перемовин нормально мати розбіжності і закликав США відмовитись від односторонніх дій, запевнивши при цьому, що Китай готовий захищати свої інтереси. Пекін закликав продовжити перемовини, водночас пригрозивши зустрічними діями. "Китайська сторона глибоко шкодує, що в разі впровадження тарифних заходів США, Китаю доведеться вжити необхідних контрзаходів", – повідомляється в заяві на сайті Міністерства торгівлі Китаю.

 

Ключові економічні радники Трампа в понеділок звинувачували Китай у відході від попередніх домовленостей і запевнили у готовності Трампа продовжити протистояння задля примусу Китаю до більших поступок, повідомляє The New York Times. За їхніми словами, Трамп розгнівався через те, що Китай відступає від своїх зобов’язань як тільки-но сторони близько підходять до укладення угоди.

 

"Ми рухаємося назад, а не вперед, і, на думку президента, це неприйнятно", – заявив журналістам у понеділок його головний радник з питань торгівлі Роберт Лайтгізер "За останній тиждень ми спостерігали ерозію зобов'язань Китаю", – додав він.

 

Рішення про підвищення тарифів було прийнято після того, як торгівельні радники Трампа здійснили коротку поїздку до Пекіну минулого тижня. За даними The New York Times, Торговий представник США Роберт Лайтгізер повернувся з поїздки збентежений відмовою Китаю зафіксувати в остаточному тексті угоди зобов’язання щодо зміни законодавства Китаю. Натомість Китайська сторона почала наполягати на тому, що будь-які поступки можуть бути досягнуті лише через регуляторні та адміністративні дії без змін у закони. Законодавча влада Піднебесної в березні вже затвердила новий закон про іноземні інвестиції, який підсилив захист іноземних компаній, які побоюються, що вони будуть змушені передати свої технології та ноу-хау китайським фірмам. Проте США не вважають цей крок достатнім.

 

Досі незрозуміло, чи рішення щодо тарифів є остаточним, чи це лише тактика ведення перемовин з метою схилити Китай до поступок. Під час перемовин минулого року щодо Північноамериканської угоди про вільну торгівлю, Трамп погрожував повністю вивести Канаду з цієї угоди і на противагу досягти угоди з Мексикою. Натомість така риторика лише призвела до швидкого завершення переговорів.

 

У будь-якому разі перемовини продовжуються і Міністерство торгівлі Китаю підтвердило у вівторок, що віце-прем'єр Лю Хе, один з провідних економічних політиків країни, приєднається до делегації китайських чиновників, які в четвер і п'ятницю проведуть подальші торгові переговори з адміністрацією Трампа. Лю Хе є близьким радником і довіреною особою президента Сі Цзіньпіна і його участь значно підвищує статус перемовин. Міністр фінансів Стівен Мнучін заявив, що США переглянуть підвищення тарифів, якщо перемовини вдасться повернути до конструктиву. Він додав, що сторони в минулому були оптимістичні щодо перспектив угоди і планували зустріч на найвищому рівні між Трампом та Сі Цзіньпіном задля остаточного укладання угоди. Проте, за словами Мнучіна, у вихідні китайці відкинули перемовини «істотно назад», забажавши переглянути вже досягнуті положення.

 

Аргументом на користь жорсткої лінії щодо Китаю також може бути підкріплена статистикою думка адміністрації Трампа, що його торгівельна політика підтримує американську економіку. ВВП США у першому кварталі в річному виразі перевищив прогнози і зріс на 3.2%, багато в чому через стрімке падіння імпорту. Таким чином, у Вашингтоні зростає впевненість, що США знаходиться у значно сильнішій позиції за Китай у випадку продовження тарифного протистояння.

 

Натомість економічне зростання Китаю почало сповільнюватися в минулому році, коли Пекін намагався приборкати перенасичення непрозорим кредитуванням. Запроваджені минулого року тарифи США також погіршили темпи зростання. Ці фактори обмежили можливості Пекіну чинити тиск на Вашингтон у економічному протистоянні. В останні місяці, частково завдяки новому кредитуванню, уповільнення темпів зростання у Китаї стабілізувалося. Перспектива торгівельної угоди також підвищила довіру споживачів та інвесторів і спонукала економістів до оптимістичних прогнозів. Нові тарифи Трампа ймовірно нівелюють ці прогнози. Спеціаліст з Китаю в UBS Тао Ван оцінила, що повномасштабна торгівельна війна з США може скоротити темпи економічного зростання Китаю на 1,6-2 процентних пункти протягом наступних 12 місяців. Це було б значним скороченням: у минулому році економіка Китаю зросла на 6,6% за офіційними даними, і уряд встановив офіційну цільову мету на рівні 6-6,5% цього року.

 

Також рішення Трампа, аналізує The New York Times, є бажанням відвернути критику щодо можливої поступливості перед Китаєм після виснажливої війни тарифів. І демократи, і республіканці вимагають жорсткіших перемовин, і застерігають Трампа від угоди, яка б докорінно не подолала значні перешкоди американських компаній в Китаї. Нові тарифи можуть свідчити про те, що жорстка лінія щодо Китаю була також обрана адміністрацією Трампа для кращого позиціювання перед виборчою кампанією 2020 року.

 

Читайте також: Успіх Airbus у Китаї, рекордний виторг Huawei та гальмування світової торгівлі

 

Економічні дані з ключових країн ЄС перевищили очікування

На тлі глобального песимізму щодо можливого зриву перемовин між США та Китаєм, що може спровокувати загострення глобального протистояння, інвесторів приємно вразили статистичні дані з країн Європи.

Французькі споживчі витрати були підкріплені зниженням податків президентом Франції Еммануелем Макроном після протестів Жовтих жилетів, що підсилило другу економіку Єврозони і дозволили їй повторити темпи зростання кінця 2018 року у першому кварталі 2019 року на рівні 0,3%. Іспанія перевищила очікування економістів і зросла у першому кварталі на 0,7%, що є найвищим рівнем від 2017 року, повідомляє Bloomberg.

Істотним стало відновлення економіки Італії з розширенням у 0,2% в першому кварталі, що перевищує середні прогнози економістів у 0,1%. Урядовці повідомили, що сільське господарство, промисловість та послуги демонстрували зростання. Всю другу половину минулого року третя економіка регіону стискалась.

Також продовжило знижуватись безробіття у найбільшій економіці регіону – Німеччині. Кількість безробітних в квітні скоротилася стрімкіше, ніж очікували економісти, на 12 тисяч до 2,22 млн. Агенція зайнятості повідомила, що попит на працівників продовжує залишатися дуже високим.

Як наслідок, Євростат зафіксував зростання ВВП у євро-регіоні на 0,4% протягом першого кварталу, що вдвічі перевищувало темпи наприкінці минулого року і більше, ніж прогнозували економісти. Проте, зазначає Bloomberg, хоча відновлення в Італії та стійкість в Іспанії та Франції додають оптимізму, ризики конфліктів у зовнішній торгівлі та місцеві труднощі, особливо потрясіння у німецькій автомобільній промисловості, ще не усунені.

 

Читайте також: Державні монополії: на сторожі конкуренції