Нова головоломка для вундеркінда

Світ
25 Жовтня 2021, 14:04

Здавалося, лише нещодавно міжнародна та австрійська преса майоріли заголовками про Ібіцаґейт (див. Тиждень, № 40/2019), корупційний скандал за участі на той час віцеканцлера та лідера праворадикальної Австрійської партії свободи Гайнца-Крістіана Штрахе. Тоді було мало розуміння, як уже тогочасний канцлер Себа­стьян Курц «переживе» такий удар політичної долі, однак молодий політик зумів не просто «пережити» кризу, але й вийти з неї переможцем. На минулих позачергових виборах у вересні 2019 року Австрійська народна партія (АНП), яку очолює Курц, отримала рекордну для себе підтримку — 37,5%.

Однак за два роки «вундеркінд» європейських консерваторів, як його часом називає західна преса, знову втрапив у скандал. І з нього, здається, вибратися буде не настільки просто, як із попереднього. 6 жовтня австрійська поліція провела обшуки в Міністерстві фінансів та штаб-квартирі Австрійської народної партії, яку очолює Курц.

Під час обшуку вилучили різну техніку з можливістю доступу до інформації, що на ній зберігалася. Випадкові знахідки на мобільних телефонах, які австрійська поліція раніше конфіскувала в межах іншої справи, дали достатньо підстав почати розслідування щодо чинного канцлера та його найближчих соратників. Найпростіше висловлену їм підозру можна сформулювати одним словом — корупція.

Чиатйте також: Die Welt: Консервативні коаліції: Курц показує, як це працює

Якщо ж детальніше, то австрійські прокурори підозрюють, що Курц та його соратники платили третьому за величиною таблоїду в країні — щоденній газеті Österreich (грошима платників податків до того ж) задля створення позитивного медійного іміджу молодого політика. Нині ексканцлеру, дев’яти його соратникам та двом представникам медіа офіційно висловили підозру. Ідеться про те, що брати Вольфґанґ та Гельмут Фельнери, які є власниками газети Österreich, отримали €1,33 млн від міністерства фінансів. В останньому працював один із найближчих до Себастьяна Курца політиків — Томас Шмід. «Я твій преторіанець, який не створює проблем, а лише розв’язує їх», — писав він у 2018-му в одному з листувань з ексканцлером, яке тепер потрапило до рук світових медіа. Врешті саме листування, вилучене з телефона Томаса Шміда, і стало одним із тих доказів, що створили нині канцлерові Курцу найбільше проблем. «Дякую за сьогоднішню Österreich», — написав Курц Шміду в січні 2017 року. «Завжди до твоїх послуг», — відрапортував Шмід, тогочасний генеральний секретар міністерства фінансів Австрії. Посада Шміда давала йому доступ не лише до свого підрозділу, але й до інших у межах кабінету міністрів і, як пише британське видання The Financial Times, можливості підписувати накази про значні видатки з бюджету.

Себастьян Курц був своєрідною іконою, прикладом того, що консервативні партії в ЄС все ще можуть мати успіх. Після провалу німецьких консерваторів та такого ганебного завершення австрійського консервативного «вундеркінда» цим партіям доведеться шукати нових рецептів успіху

Молодий політик із великими амбіціями та командою послідовників був жорстокий у своїй політичній боротьбі. Для того щоб дійти до посади канцлера, йому потрібно було спершу здолати свого партійного суперника, тогочасного лідера АНП Райнгольда Міттерленера. Останнього він схарактеризував нецензурним словом в одному зі своїх листувань зі Шмідом. Тож, щоб Міттерленер не здобув значної популярності, Курц навмисне заблокував пакет реформ соціального забезпечення (адже розумів, наскільки потужну народну підтримку може принести таке рішення), який до того погодили між собою його партія та соціал-демократи. Таке виборцям вочевидь буде непросто забути.

«Моя країна для мене важливіша, аніж моя особистість», — заявив Себастьян Курц увечері 9 жовтня та подав у відставку. Нині посаду обійняв його близький соратник у партії, колишній міністр закордонних справ Александр Шаленберг. Найважливіше нині питання, яке постає перед політологами в Австрії та за кордоном, — чи вдасться вже ексканцлеру випірнути з такої кризи. Журналіст австрійського видання Falter Мартін Штаудінґер у коментарі Тижню зауважив, що за таких умов йому буде надто складно повернутися на свою посаду. У травні австрійська прокуратура вже висловлювала політику підозру в даванні неправдивих свідчень парламентському комітету, сформованому для розслідування Ібіцаґейту. Однак тоді він зумів втриматися. Нині справа значно чутливіша, і поки що не відомо, скільки триватиме розслідування. Австрійські експерти припускають, що це може зайняти роки.

Скандал довкола лідера відбився і на рейтингу Австрійської народної партії. Згідно з останніми опитуваннями, він упав із 34% до 26%. «Гадаю, що це відбиває настрої лише станом на цей момент. Зазвичай, коли опитування показують такий швидкий і різкий підйом чи спад, він нестійкий», — каже Штаудінґер. Заступниця головного редактора австрійського тижневика Profil Ева Лінзінґер у коментарі Тижню пригадала, що після травневих звинувачень Курца рейтинг партії також різко впав, але потім повернувся на свій рівень. «Звісно, Себастьяну Курцу тоді не довелося йти у відставку, але, гадаю, поки що ніхто не може знати, чи він повернеться до влади. Жодна країна світу не стикалася з такою ситуацією, як ця, коли чинний канцлер змушений був подати у відставку», — зауважує публіцистка.

Читайте також: Вибори в Австрії: Наймолодший канцлер і праві популісти

Важливим аспектом, який впливатиме на політичні позиції Себастьяна Курца, є його підтримка в межах самої партії. На думку Лінзінґер, оскільки минуло лише трохи більше як тиждень із часу спалаху цього скандалу, ще рано говорити, чи втратив Курц підтримку своїх однопартійців. Поки що радше цьому можна заперечити. «Він був суперзіркою у своїй партії, — наголосила вона. — Станом на зараз більшість фракцій Австрійської Народної партії все ще шоковані тим, що відбувається». Щоправда, є деякі старші представники АНП, які вже встигли дистанціюватися від ексканцлера. Він, до речі, досі залишається лідером своєї партії. Так, колишній єврокомісар та давній член АНП Франц Фішлер в ефірі одного з телешоу заявив, що «система Курца» (таку назву отримала система влади ексканц­лера) для нього «неприйнятна». Обидва австрійські публіцисти також відзначають рух у напрямі від підтримки Себастьяна Курца з боку керівників федеральних земель у Німеччині.

«Спершу країна, потім партія, потім особистість», — заявив нещодавно поки що лідер німецької партії «Християнсько-демократичний союз» Армін Лашет. Він був кандидатом від своєї партії на посаду канцлера на нещодавніх виборах, але програв їх із найгіршим за всю історію партії результатом. Тепер політик сигналізує, що також готовий подати у відставку. Співзвучність майже прощальних меседжів Лашета та Курца — не просто збіг. Для європейських консерваторів Себастьян Курц був своєрідною іконою, прикладом того, що консервативні партії в ЄС все ще можуть мати успіх. «Було чимало розмов про смерть консервативних партій, а Себастьяна Курца бачили як надію.

Читайте також: Електоральна гімнастика. Які настрої панують в ЄС

Здавалося, що він знайшов рецепт», — каже Лінзінґер. Саме тому нинішня ситуація стала прикрою для такої кількості людей не лише в Австрії. Після провалу німецьких консерваторів та такого ганебного завершення австрійського консервативного «вундеркінда», цим партіям доведеться шукати нових рецептів успіху. Як і в Німеччині, в Австрії соціал-демократи нині перебувають у доволі складному політичному становищі через політичні чвари всередині партії. А от хто зумів виграти від нинішньої ситуації, то це партнери АНП в урядовій коаліції — партія «Зелені — Зелена альтернатива». Довгий час вони залишалися в тіні діяльності ексканцлера та представників АНП, однак після відставки канцлера зуміли відчути в собі силу: «Виборці «зелених» задоволені тим, що трапилося, оскільки партія балотувалася з двома основними гаслами: «за планету» та «проти корупції». Для них було б неприйнятно, якби Себастьян Курц залишився на своїй посаді. І тепер це змінилося. Для них це великий успіх», — підсумовує австрійська публіцистка.

Видається, що найпоширеніша емоція серед австрійців сьогодні — це шок від того, що трапляється з їхнім керівництвом уже вкотре за останні кілька років. Особисто для ексканцлера Курца це небачений до того політичний виклик. Якщо він його здолає, то абсолютно заслужено зможе перейти зі статусу політичного «вундеркінда» до політика, що вміє робити чудеса.