Нобелівську премію з фізики розділять троє американців

4 Жовтня 2011, 16:34

Половина премії у майже півтора мільйони доларів США піде американцю Солу Перлмуттеру, а другу половину розділять між собою Браян Шмідт, який має громадянство США та Австралії, і Адам Рісс з США.

У ході дослідження троє вчених вивчили кілька десятків наднових зірок так званого Першого типу в процесі вибуху і виявили, що, як виглядає, більш віддалені об'кти рухаються швидше.

Відкриття вчених вказує на те, що Всесвіт не лише розширюється, а цей процес ще й невблаганно прискорюється.

Результати роботи вчених додають ваги нинішнім уявленням людства про походження Всесвіту, але, водночас, піднімають низку складних питань.

Наприклад, аби пояснити розширення Всесвіту у контексті домінуючої нині теорії про темну енергію, слід вважати, що Всесвіт на три чверті складається із неї.

Вважають, що ця темна енергія і спричинює розширення Всесвіту, яке, згідно з припущеннями науковців, є результатом Великого вибуху, який стався приблизно 14 мільярдів тому.

Темну енергію описують як загадкову антигравітаційну силу, а в заяві Королівської Шведської Академії Наук її взагалі називають "чимсь на зразок загадки – можливо, найбільшої у сучасній фізиці".

У 2006 році це саме тріо науковців за свої дослідження отримало премію Шоу у галузі астрономії.

3 жовтня Нобелівський комітет оголосив лауреатів премії з медицини та фізіології. При цьому стало відомо, що один із трьох лауреатів нещодавно помер. Втім, Нобелівський комітет, незважаючи на правила статуту, прийняв рішення залишити цьогорічну премію з медицини Ральфу Стайнману.

У середу, 5 жовтня стане відоме ім'я лауреатів Нобелівської премії з хімії.