“Нестримне відчуження між Заходом та РФ”. Останні заяви світових лідерів щодо Росії

17 Квітня 2018, 16:49

У Сирії 8 квітня на лікарню міста Дума, яке розташоване у районі Східної Гути, впала так звана "хлорна бомба", від якої щонайменше 1000 цивільних постраждали від задухи та 150 загинули. Міжнародна спільнота звинуватила в цьому режим сирійського президента Башара Асада, який підтримує Росія.

 

Крім того, у відповідь на можливе застосування хімічною зброї проти мирного населення президент США Дональд Трамп пригрозив Сирії ракетними ударами. У свою чергу, Москва заявила, що залишає за собою право збивати всі ракети і знищувати джерела вогню у випадку агресії США проти Сирії.

 

Однак, попри взаємні погрози, у ніч на 14 квітня США, Велика Британія та Франція завдали трьох ударів по Сирії. Зокрема, як заявили в Пентагоні, по об’єктах "сирійської інфраструктури хімічної зброї".

 

Відповідні дії Вашингтона та його союзників викликали неоднозначні реакції в світової спільноти. Так, низка країн підтримала вимушений крок проти сирійського режиму, інші – розкритикували. Серед останніх і РФ. 

 

Згодом стало відомо, що Москва вирішила "помститися" за події в Сирії. А саме: з‘явилася інформація про те, що Росія начебто готує кібератаки на Британію, а також разом з урядовими силами Сирії перешкоджає місії Організації із заборони хімічної зброї в доступі до міста Дума.

 

Події останніх тижнів призвели до значного напруження між країнами Заходу та Росією.

 

Тиждень.ua зібрав міжнародну реакцію на дії Москви в контексті подій у Сирії.

 

 


 

Німеччина

 

 

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр висловив занепокоєння через напружений стан відносин між Росією та країнами Заходу. 

 

За його словами, теперішнє "нестримне відчуження" між Росією та Заходом – підстава для серйозної стурбованості. Штайнмаєр наголосив, що наразі не лишилося практично жодного "підґрунтя для довіри" між Росією та Заходом.

 

Крім того, німецький президент заявив, що ЄС слід намагатися переконати російське керівництво шляхом "прямого діалогу", а не лише економічними обмеженнями.

 

Водночас міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що вирішення конфлікту у Сирії без участі  Росії неможливе. Він також додав, що Берлін чекає від Москви конструктивного пояснення.

 

"Без Росії цей конфлікт не може бути вирішений. Зараз йдеться про те, щоб описати шлях того, чого ми усі прагнемо досягнути: передусім, режим тиші, доступ до гуманітарної допомоги, перехідний уряд у Сирії, врешті, конституційна реформа і врешті колись вибори", – зауважив він.

 

Зокрема, він відзначив, що переговори за участі РФ можливі за умови конструктивної поведінки російської влади.

 

Маас також наголосив, що ФРН виключає можливість того, що за стіл переговорів буде запрошено Башара Асада.

 

"Пошук рішення буде відбуватись за участі тих, хто має вплив у регіоні. Той, хто застосовує хімічну зброю проти свого народу, не може бути частиною цього вирішення", – додав він.

 

 

Крім того, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Росія як союзник сирійського уряду є співвідповідальною за хімічну атаку. Водночас вона наголосила, що продовжить підтримувати контакти з президентом РФ Владіміром Путіним.

 

"Ми знаємо, стосовно застосування отруйного газу в Сирії, Росія як союзник Асада має спільну відповідальність, у цьому немає сумніву, але тим не менше – важливо продовжувати розмовляти з Росією", – заявила Меркель.

 


 

Велика Британія

 

 

Після авіаудару союзників по Сирії, у ЗМІ з‘явилася інформація про те, що Росія готується оприлюднити компромат на "міністрів, членів парламенту та інших високопоставлених осіб" Британії.

 

У свою чергу, британські спецслужби повідомили про готовність до кібератаки на РФ, якщо Москва спробує втрутитися в роботу інфраструктури Британії.

 

"Була проведена підготовка до відповіді на випадок, якщо Москва вчинить дії проти критично важливих підприємств, а саме National Grid або національна служба охорони здоров'я. Обидві структури знаходяться у стані високої готовності до кібератаки", – йдеться у повідомленні.

 

Крім того, Лондон анонсував нові фінансові заходи проти російських бізнесменів в Британії. Прем'єр-міністр країни Тереза ​​Мей наголосила, що Британія розглядає різні варіанти дій щодо розміщених в королівстві незаконних фінансів російських бізнесменів і чиновників.

 


 

США

 

 

Постійний представника США при ООН Ніккі Хейлі 15 квітня повідомила, що Вашингтон планує оголосити про нові санкції у зв'язку з ситуацією в Сирії. Згодом речниця Білого дому Сара Сандерс зазначила, що адміністрація Трампа у "найближчому майбутньому" ухвалить рішення щодо нового пакету санкцій проти РФ.

 

"Ми розглядаємо додаткові санкції проти Росії, і рішення буде прийняте у найближчому майбутньому", – заявила Сандерс.

 

Однак, за даними The Washington Post, глава Білого дому особисто розпорядився призупинити запровадження нових санкцій. Зазначається, що Трамп провів зустріч з радниками і висловив невдоволення, що про санкції оголосили раніше за нього.

 

 


 

Франція

 

 

Президент Франції Еммануель Макрон 13 березня підкреслив своє занепокоєння погіршенням ситуації в Сирії і закликав до подальшого діалогу з Москвою.

 


 

Євросоюз

 

 

Високий представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Федеріка Могеріні  заявила, що ЄС планує переглянути п’ять принципів своєї політики щодо Росії.

 

"Ми зосередимося головним чином на перегляді п’яти принципів, якими керується співдружність у відносинах з Росією. Це – керівні принципи наших спільних дій та стосунків щодо цієї країни", – заявила Могеріні.

 

За її словами, тільки повне виконання Мінських угод є ключовим елементом для того, щоб у відносинах ЄС та Росії сталися зміни.

 

"Ми бачили зухвалу поведінку Росії у багатьох сферах. Центром цього виклику, звичайно, залишається ситуація в Україні з нелегальною анексією Кримського півострову та дестабілізацією Сходу України, яка продовжується до сьогодні", – констатувала високий представник.

 

Іншими сферами "викликів зухвалої поведінки Росії" вона назвала Сирію, дезінформацію, внутрішнє втручання, загрози кібердіяльності, зменшення в самій Росії "простору для незалежних політичних голосів, громадянського суспільства, зменшення поваги до прав людини та верховенства права".

 

"У нашому обговоренні сьогодні з державами-членами ми підтвердили чітко, що п’ять принципів, які ми визначили два роки тому по відношенню до Росії, залишаються дійсними. Ми також подивилися, що ми можемо зробити більше по всіх цих п’яти принципам",  – заявила Могеріні.

 

Крім того, міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс 16 квітня заявив, що Європейський Союз може продовжити санкції проти Росії. За його словами, РФ не зробила нічого, що б дозволило зняти з неї санкції.

 

"Немає жодних симптомів для цього. Удар по Україні, удар по Сирії, удар по Солсбері. Так багато подій. Я думаю, що навіть думати про це нелогічно", – підкреслив він.

 


 

НАТО

 

 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав ракетний удар США, Британії і Франції у Сирії чітким сигналом президенту країну Башару Асаду, Росії та Ірану.

 

"Ця операція дала чіткий сигнал режиму Асада, а також Росії і Ірану, які його підтримують. Вона показала, що міжнародна спільнота не буде мовчки спостерігати, що там відбувається", – наголосив Столтенберг.

 

Водночас він звинуватив Росію у тому, що вона заважає проведенню незалежного розслідування хімічної атаки в Сирії.

 

"Були спроби провести незалежне розслідування щодо можливого використання хімічної зброї у Сирії, але Росія завадила їм", – заявив він.