Нещодавно знайдений на Львівщині архів УПА передали до музею

9 Червня 2011, 10:18

Документи, які зберігалися у бідоні, виявив у лісі мешканець одного із сіл Пустомитівського району Львівської області.

«За попередніми оцінками – це документи одного з районних проводів ОУН Пустомитівщини за 1948-1951 роки. Комплекс складається з інформаційних звітів, писаних від руки, підпільних видань ОУН, таких як листівки, журнал «Ідея і чин», також «квитів» (розписок про отримання повстанцями від селян матеріальних речей та продуктів в обмін на підпільні гроші – бофони) та інші документи», – розповів директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий

На жаль, бідон із часом трохи прогнив, тому частина документів втрачені, а решта в задовільному стані, але потребують реставрації, оскільки є крихкими.

«Найбільш цікавою в знахідці є серія із чотирьох бофонів на Великодню тематику, номіналами п’ять та двадцять карбованців, які були досі не відомі та не каталогізовані», – додає Забілий.

Знахідка стане частиною архіву Центру досліджень визвольного руху — незалежної наукової організації, одного з творців Національного музею «Тюрма на Лонцького». Після реставрації документи переведуть у цифровий формат, описані і готові до використання науковцями, а найцікавіші — експонуватимуться у музеї.

Саме завдяки розгорнутій спільними зусиллями інформаційній роботі в медіа ця знахідка потрапила не до «чорних археологів», а звідти на ринок артефактів, а туди, де вона й має бути — до науковців і музею», – пояснив, голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович.

Люди, які передавали архів, наголосили, що передали його науковцям, аби ця частинка нашої історії була доступна громадськості, а не стала предметом торгів чи загубилася в таємних архівосховищах.

Поповнення архіву Центру досліджень визвольного руху віднайденими матеріалами сталося внаслідок роботи, яку провадить Центр, Національний музей «Тюрма на Лонцького» та створена нещодавно Тимчасова контрольна комісія з вивчення діяльності «чорних копачів» Львівської обласної ради, до якої як експерта запрошено історика Руслана Забілого.

Поштовхом до створення комісії стало інтернет-повідомлення про продаж повстанського архіву «чорними копачами», а також плюндрування поховань повстанців, вояків різних армій під час Першої та Другої світових воєн, несанкціоновані розкопки місць боїв.

Як повідомлялось, у квітні невідомі, на одному з інтернет-аукціонів виставили на продаж архів документів, пов'язаних з діяльністю УПА, вартістю 500 тис гривень.

Архів містить як опубліковані раніше документи, так і ще невідомі історикам. Зокрема, шкільні листи Ніла Хасевича (автора пропагандистських плакатів УПА) з позначками його вчителя, укази об'єднаних груп УПА, що діяли на території Волинської області, а також звіти про діяльність підпільних повстанських груп з різних областей Галичини в 1930-1940 роках і 6 наказів командувача УПА Романа Шухевича, правда, без його підпису.