НОВИНИ

Архівні документи УПА продають на інтернет-аукціоні за півмільйона

На одному з інтернет-аукціонів виставлений на продаж архів документів, пов'язаних з діяльністю Української повстанської армії. Власники оцінили його в 500 тис грн.

Історики заявляють, що в документах немає принципово нових відомостей про діяльність УПА, однак підкреслюють, що вони повинні належати державі.

«Близько 3,5 тис сторінок, серед яких 6 наказів командувача Романа Шухевича, звіти про діяльність, протоколи і списки», - йдетьсяв оголошенні на одному із інтернет-аукціонів.

Журналісти спробували зв'язатися з авторами оголошення, які, ймовірно, проживають у Львові, проте у відповідь прийшло лише повідомлення: «Спробую організувати зв'язок з власником».

Директор львівського Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, до якого раніше зверталися посередники власників документів, розповів, що папери випадково потрапили до рук так званих «чорних»археологів, що проводили розкопки в лісовому масиві у Львівській області.

«Вони шукали техніку і зброю часів Другої світової війни, а знайшли ці папери», - розповів Забілий.

Архів містить як опубліковані раніше документи, так і ще невідомі історикам. Зокрема, шкільні листи Ніла Хасевича (автора пропагандистських плакатів УПА) з позначками його вчителя, укази об'єднаних груп УПА, що діяли на території Волинської області, а також звіти про діяльність підпільних повстанських груп з різних областей Галичини в 1930-1940 роках і 6 наказів командувача УПА Романа Шухевича, правда, без його підпису.

За словами Забілого, архів не містить принципово нових відомостей про діяльність УПА.

«Однак для істориків важливийкожнийпапір», - пояснив він.

На його думку, дії власників архіву неприйнятні: «Багато років тому люди своїми життями платили за ці документи, так що спекулювати ними просто аморально. Весь архів має бути власністю держави, а не приватних осіб».

Колишній глава архіву СБУ, дослідник історії повстанського руху Володимир В'ятрович оцінив дії власників архіву жорсткіше.

«Сволота на крові героїв заробляє гроші», - написав він на своїй персональній сторінці в Facebook.

В'ятрович заявив, що держава повинна конфіскувати архів, а його власників притягнути до відповідальності.

«Хоча, як мені здається, нинішній владі абсолютно плювати на такі речі», - вважає він.

Редактор інтернет-видання «Історична правда» Вахтанг Кіпіані дотримується іншої думки.

«Навіть якщо в архіві немає нічого принципово нового, добірка документів в таких обсягах і за конкретні періоди є цінною. Було б добре, якби хтось викупив їх і передав в якій-небудь спеціалізований музей», - вважає Кіпіані.

Втім, в такий розвиток подій він мало вірить: «На ринку таких цін, як 500 тис. грн за подібний архів, просто немає, тому швидше за все власники почнуть продавати його по частинах, що значно зменшить його історичну цінність».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.