В Одесі почастішали випадки нападів на активістів та громадських діячів, лише з початку 2018 року тут було скоєно сім замахів, з яких три – на керівника громадської організації "Небайдужі" Сергія Стерненка.
У зв'язку з дестабілізацією в регіоні 24 вересня відбулася низка нарад представників силових структур. Зокрема, генеральний прокурор Юрій Луценко провів нараду з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, за результатами якої вони повідомили, що посилена група правоохоронців з Києва вилетіла до Одеси. Крім того, Луценко зазначив, що на початку жовтня координаційна рада правоохоронних органів проаналізує ситуацію в Одеській області.
Пізніше, уже в Одесі, пройшла нарада, у якій взяли участь перший заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Яровий, перший заступник голови Нацполіції В’ячеслав Аброськін та керівництво Головного управління поліції Одеської області, обласної прокуратури, Служби безпеки України та Національної гвардії. Як наслідок, на території Одеської області вирішили провести комплекс заходів, спрямованих на недопущення дестабілізації оперативної обстановки.
Так, 25 вересня перший заступник голови Національної поліції України В’ячеслав Аброськін оголосив, що поліція та Національна гвардія розпочинають профілактичні заходи в Одесі.
Тиждень.ua зібрав інформацію про гучні напади на активістів в Одесі.
7 лютого, 1 та 25 травня
На колишнього лідера одеської організації "Правий сектор", лідера громадської організації "Небайдужі" Сергія Стерненка нападали тричі з початку поточного року.
Так, про перший інцидент громадський діяч сам повідомив 7 лютого. На Стерненка напала біля його будинку, йому завдали кілька ударів битою і металевим предметом, також пошкодили автомобіль. Активіст переконаний, що напад було організовано з боку мера Одеси Генадія Труханова – "як помсту за громадську діяльність". Унаслідок нападу у Стерненка зафіксували різану рану стегна, струс, садину і забиття.
Другий напад на колишнього лідера одеської організації "Правий сектор" скоїли 1 травня. Зловмисник вистрілив Стерненку з пістолета в область шиї ззаду, активіст отримав тілесні ушкодження від пострілу з травматичної зброї гумовою кулею. Він знову припустив, що замах вчинили або з ідеологічних міркувань, або – це замовлення, вчинене з політичних мотивів кимось з представників місцевої влади.
Поліція за фактом нападу відкрила кримінальне провадження за ознаками ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 115 (замах на вбивство) КК України.
Крім того, правоохоронці одразу повідомили про затримання двох осіб. Зокрема, був затриманий Абзал Баймукашев, уродженець Казахстану.
Наступний замах на керівника громадської організації "Небайдужі" двоє невідомих скоїли 24 травня біля його будинку. Зловмисник напали на Стерненка з ножем, однак, за словами активіста, йому вдалося його відібрати.
Унаслідок інциденту медики госпіталізували активіста зі струсом головного мозку та різаною раною руки. Натомість один з нападників втік, інший – отримав від Стерненка смертельний удар ножем у живіт. Пізніше правоохоронці встановили, що загиблий був 29-річним колишнім бійцем з 25-ї аеромобільної бригади. Крім того, 25 травня стало відомо про затримання другого нападника, однак його згодом відпустили, він проходить у справі як свідок.
Водночас правоохоронці заявили, що є чотири основні версії причин замаху – це громадська діяльність Стерненка, побутовий конфлікт, спроба пограбування або замовний злочин.
Крім того, після численних звернень в інтересах Стерненка, 19 червня Генеральна прокуратура України повідомила, що провадження за фактом нападу на активіста передали поліції Києва.
5 червня
Невідомі з ножем напали на активіста Автомайдану Віталія Устименка біля його місця роботи. Унаслідок інциденту він отримав закриту черепно-мозкову травму, струс мозку, рублену рану лівої скроні, забій грудної клітини, колото різану рану лівої сідниці.
За словами активіста, нападники чекали на нього щонайменше дві години, а також були професійні та завдавали точні удари по голові і ребрам.
За даним фактом правоохоронці відкрили кримінальне провадження, напад кваліфікували як замах на вбивство. Також поліція оголосила в розшук двох осіб, яких підозрюють у нападі на активіста.
2 серпня
У автомобіль лідерів одеської організації "Народний Рух України" Михайла Кузаконя і Григорія Козьми врізався КамАЗ. Сам Козьма наголосив, що вантажівка на великій швидкості цілеспрямовано в'їхала у машину, а водій вискочив з авто на ходу. Козьма устиг вискочити з автомобіля і помітив зловмисника, що тікає зі співучасником нападу на мопеді.
За словами дітей, які стали свідками інциденту, за кілька хвилин, до того, як КамАЗ в'їхав в автомобіль, до них під'їхав чоловік на мопеді і сказав, щоб вони тут не грали, так як тут небезпечно.
Крім того, Кузаконя додав, що неодноразово отримував погрози. Зокрема, спільно із Козьмою вони розслідують діяльність міського голови Одеси Геннадія Труханова.
Правоохоронці кваліфікували інцидент за ч.2 ст. 115 (замах на вбивство) ККУ.
Зловмисників затримали 23 серпня, уже 25 серпня суд взяв під варту трьох підозрюваних у скоєнні злочинів за ознаками ст. 348-1 (посягання на життя журналіста), ст. 112 (посягання на державного чи громадського діяча) і ст. 115 (замах на умисне вбивство) Кримінального кодексу України.
5 вересня
На одеського активіста Андрія Вагапова напали, коли він виходив з будинку. Так, зловмисник скоїв чотири постріли, два з яких влучили активісту в ноги. Вагапова госпіталізували до лікарні з діагнозом: рвані рани правого та лівого стегна, чужорідне тіло в лівому стегні.
Правоохоронці порушили кримінальне провадження за фактом нападу, подію кваліфікували як хуліганство. Водночас проводяться першочергові слідчо-розшукові заходи, направлені на встановлення особи злочинця, встановлюються очевидці події.
22 вересня
У лідера одеської місцевої організації "Сили Людей" Олега Михайлика стріляли біля його будинку. У лікарню активіста доставили в стані клінічної смерті. Медики боролися за його життя всю ніч і станом на 8:30 23 вересня він прийшов до тями. Головний лікар Клінічної лікарні №1 Одеси Євген Григор'єв повідомив, що стан Михайлика стабільний, динаміка перебігу позитивна. Водночас, за його словами, кулю лікарі планують вилучити пізніше, оскільки зараз у постраждалого виникло запалення легень і оперативне втручання може лише зашкодити.
За фактом нападу на активіста відкрито кримінальне провадження за статтею 115 КК (замах на вбивство).
Читайте також: Напад на активіста Михайлика в Одесі. Все, що відомо про інцидент
25 вересня правоохоронці затримали трьох підозрюваних у замаху на Михайлика. За даними ЗМІ, усі троє – громадяни Грузії. У одного з них вилучили револьвер, з якого, ймовірно, стріляли в активіста.
Правоохоронці розглядають п'ять версій щодо причин замаху на активіста, а саме: перша версія пов'язана з його громадською діяльністю, друга – з проблематикою по "Золотому берегу" (справа ошуканих інвесторів одеського ЖК "Золотий берег"), третя – з проблематикою по "Успіху" (справа щодо нових власників авторинку "Успіх" в Одесі), четверта – особистісні відносини, п'ята версія – невстановленими особами з хуліганських спонукань.