Науковці пояснили, що «регіонали» пишуть закони на підставі маргінальних документів

23 Вересня 2011, 21:32

Група мовознавців підготувала експертний висновок законопроекту «Про засади державної мовної політики», ініційованого «регіоналами» Сергієм Ківаловим та Вадимом Колєсніченко.

За словами професора Києво-Могилянської академії Володимира Василенка, законопроект базується не на положеннях Основного закону України, а на Європейській хартії регіональних або міноритарних мов, яка є маргінальним документом.

«Цей документ не ратифікований більшістю країн Ради Європи, а якщо деякі країни виконують цей документ, то із значними застереженнями. Наприклад, Франція взагалі категорично висловилася проти цього документа, як і Росія», – додав він.

У свою чергу професор «Могилянки» Лариса Масенко зазначила, що законопроект передбачає поширення переліку регіональних мов.

«До цього переліку додано ще три – русинську, караїмську і кримчацьку. Оскільки русинську говірку лінгвісти вважають діалектом української мови, внесення її до переліку мов меншин суперечить Європейській хартії, в якій зазначено, що термін «регіональних або міноритарних мов» не включає діалекти офіційної мови держави», – пояснила професор.

«В законопроекті мовна політика завуальована і з решти вона зводиться до утвердження офіційної двомовності, яка ще й замаскована декларацією про плюралінгвізм і пропонує норми, які порушують права більшості громадян України», – переконана старший науковий співробітник Інституту української мови НАН України Оксана Данилевська.

Крім того, за її словами, законопроект переобтяжений термінологією, яка не має в науці однозначного і несуперечливого тлумачення як з юридичної, так і з лінгвістичної точки зору. Зокрема, йдеться про такі терміни як «регіональна мова», «мовна група», «мова меншини» тощо.

Як повідомлялось, 26 серпня нардепи-регіонали Ківалов та Колесніченко зареєстрували у Верховній Раді законопроект, яким фактично пропонується узаконити регіональні мови в Україні.

Як повідомлялось, Венеціанська комісія розкритикувала законопроект «Про мови в Україні», який передбачає розширення сфери функціонування російської мови у країні.

Нагадаємо, законопроект про мови зареєстровано у Верховній Раді 7 вересня 2010 року. Ним визнається українсько-російська двомовність і допускається вільне функціонування російської мови, зокрема, у діловодстві, законодавстві та освіті. 

На початку січня цей законопроект негативно оцінив Верховний комісар Організації з безпеки і співробітництва у Європі у справах національних меншин Кнут Волленбек.

Читайте також: Дискредитанти