НОВИНИ

Венеціанська комісія забракувала законопроект про мови

Венеціанська комісія розкритикувала законопроект «Про мови в Україні», який передбачає розширення сфери функціонування російської мови у країні. На думку Комісії, у разі його прийняття російська мова буде прирівняна до державної. Автори законопроекту не згодні з цим і готові винести мовне питання на референдум.

Зокрема, у своїх висновках, Венеціанська комісія відзначає «важкість і специфічність» мовного питання в Україні. «З одного боку, більше 60% населення вважають себе українським етносом, з іншого — більше 60% використовують російську мову в якості мови щоденного спілкування. Положення проекту закону щодо російської мови можуть трактуватися як намір авторів поставити російську мову на один рівень з державною, незважаючи на Конституцію», - йдеться у висновках Комісії.

Експерти Венеціанської комісії вважають, що українці розмовляють російською, оскільки не мають «практичних навичок розмови українською мовою».

«Згідно з проектом закону, мовою національної меншини повинні говорити не менше 9% населення у регіоні. Але в такому випадку російська мова буде мовою нацменшин у кожному регіоні», — вважають у Венеціанській комісії і пропонують уточнити кількість мов нацменшин при проведенні наступного перепису населення.

Представники Венеціанської комісії від України — Марина Ставнійчук і народний депутат Сергій Ківалов (Партія регіонів) - по-різному витлумачили висновок комісії. За словами Ставнійчук, у комісії назвали законопроект «таким, що не відповідає положенням української Конституції і міжнародним угодам».

Ківалов закликав членів Венеціанської комісії розглядати законопроект з «точки зору захисту прав людини, а не з точки зору захисту мови». «Проект висновку комісії суперечить рекомендаціям Ради Європи про необхідність виконання положень Європейської хартії регіональних мов. У них йшлося, що російська мова заслуговує на особливе ставлення, враховуючи кількість російськомовного населення України», — підкреслив Ківалов.

Автори законопроекту — народні депутати Олександр Єфремов (Партія регіонів), Петро Симоненко (Компартія) і Сергій Гриневецький (блок Литвина) - вважають неконструктивним висновок Венеціанської комісії. «Коли ми готували закон про мови, наша робота отримала позитивну оцінку Кабінету міністрів Ради Європи. З нами погодились, що російська мова не може належати до мов інших національних меншин і вимагає до себе особливого ставлення. Тому я був украй здивований, почувши висновки представників комісії», — сказав Єфремов.

Симоненко заявив, що взагалі був проти того, щоб цей законопроект направляли на погодження до Венеціанської комісії. «Чому міжнародні організації повинні давати нам поради з нашим внутрішнім законодавством? Якщо буде потрібно прийняти рішення в суперечному питанні — це треба робити шляхом референдуму. Нехай народ скаже свою думку!», - сказав він.

Законопроект «Про мови в Україні» Комісія розглянула в суботу, 26 березня, на 86-му пленарному засіданні.

Нагадаємо, законопроект було зареєстровано у Верховній Раді 7 вересня 2010 року. Ним визнається українсько-російська двомовність і допускається вільне функціонування російської мови, зокрема, у діловодстві, законодавстві та освіті. 

На початку січня цей законопроект негативно оцінив Верховний комісар Організації з безпеки і співробітництва у Європі у справах національних меншин Кнут Волленбек.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.