Напади на українців у Польщі. Як національність стає яблуком розбрату між українцями та поляками

22 Серпня 2017, 15:06

Від початку 2016 року громадяни України в Польщі неодноразово ставали жертвами агресивних дій місцевих жителів. Здебільшого, як встановила польська поліція, причиною конфліктів ставала національність українців.

Тиждень.ua зібрав інформацію за 2016-2017 роки про випадки насильства поляків над українцями через національну приналежність.

У серпні 2017 року польський суд виніс вирок у справі про перешкоджання українській церковній процесії увічненню військових героїв у Перемишлі у червні 2016 року, повідомляє Польське радіо. Так, двадцятьох звинувачених засудили до покарання від чотирьох до 10 місяців обмеження волі, що передбачає стягнення 20% від заробітної плати або залучення до неоплачуваної суспільно корисної праці. Крім того, п'ятьох чоловіків звинуватили в тому, що під час процесії вони били та шарпали одного з учасників, а ще трьох – за побиття іншого чоловіка з приводу його української національності.

У Ґданську троє поляків напідпитку у ніч на 17 серпня побили 24-річного українця, який працював у місцевому кафе. Юнак попередив одного з чоловіків українською мовою, що вже пізно і заклад закривається. Однак відвідувача неабияк обурила така відповідь. Зловмисник запитав:  "А ти знаєш, що твій дід зробив з моєю бабцею?", і одразу з ж вдарив українця в обличчя. Згодом на вулиці до побиття приєднались ще двоє чоловіків. Нападників зміг зупинити лише на деякий час невідомий перехожий, який скористався газовим балончиком. Це дало змогу українцеві заховатися в барі та викликати поліцію. Поляки ж тим часом намагалися потрапити до закладу через вікно щоб продовжити бійку. З пораненнями руки та голови українець потрапив до лікарні. Прокуратура Ґданська повідомила, що полякам висунуто звинувачення у побитті на національному підґрунті та спричиненні шкоди здоров’ю, за що їм загрожує до п'яти років позбавлення волі. Зловмисники відповідатимуть також за пошкоджені вікна.

Поблизу Ґданська в населеному пункті Хващино п'яні місцеві жителі увірвалися в будинок, де проживали працівники з України, побивши їх з криками: "Польща для поляків" та "Повертайтесь в Україну", повідомила 1 червня Gazeta Wyborcza. Зловмисники перебували в сусідньому будинку, де проходила передвесільна вечірка. Згодом нападники почали жбурляти камені та пляшки у будинок українців. Потерпілі в процесі бійки зв'язалися з власником фірми, у якій вони працювали. Чоловік приїхав на місце подій і спробував втрутитися в ситуацію. Однак хулігани напали і на співвітчизника. Правоохоронцям вдалося затримати сімох чоловіків у віці від 23 до 28 років, у одного з них виявили кокаїн. Проте більшості хуліганів вдалося втекти. При цьому мер Хващино Джоланта Уірсінська заявила, що в регіоні це перший подібний випадок, і досі ніхто українських робітників не мав проблем.

Трохи раніше польські правоохоронці зареєстрували напади на українців, скоєні на національному підґрунті, повідомило Польське радіо. Так, у Ченстохові троє поляків атакували групу з трьох українців. Нападники били постраждалих і ображали їх. Через особливість злочину та жорстокість кривдників арештували на три місяці, а також висунули звинувачення у побитті і приниженні на національному ґрунті.

Схожий випадок стався і в Новій Гуті, де 24 квітня жорстоко побили 17-річного українського студента, повідомив польський телеканал TVP3. За свідченнями очевидців, троє молодиків напали на студента, коли він з другом грав у баскетбол на шкільному майданчику. Вони зловили хлопця і побили його палицями з вбитими у них цвяхами. Свідком побиття став випадковий перехожий, який вчасно викликав поліцію. Нападники були орієнтовно того самого віку. Одного з них, 20-річного юнака, звинуватили в образі людей та побитті за національною ознакою. Двом іншим нападникам також висунули аналогічні звинувачення.УВже на початку травня польський суд узяв під арешт винуватців жорстокого побиття українського студента, за що їм загрожує до восьми років ув’язнення.

У польській столиці Варшаві 22-річний хлопець здійнив напад на двох українців –  29-річну жінку та її 30-річного знайомого. Зловмиснику не сподобалося те, що вони розмовляли між собою українською мовою. Про це 17 травня повідомило польське видання onet.pl. Коли жінка не відповіла на вульгарні висловлювання нападника, той підбіг до її партнера та почав бити його кулаками в обличчя та голову. Злякана жінка благала чоловіка припинити побиття, але кривдник ніяк не реагував. У певний момент постраждалому вдалося вирватися. Тоді нападник обприскав їх обох сльозогінним газом. Крім того, він постійно вульгарно висловлювався на расовому підґрунті та зневажав їх через їхню національну приналежність. Правоохоронці затримали та арештували п’яного агресора, а за скоєне йому загрожує до трьох років позбавлення волі.

21 січня у польському місті Жешув побили групу студентів із України, які поверталися після занять у гуртожиток, повідомила місцева поліція. По дорозі їх зупинили п'ятеро молодих чоловіків і запитали студентів, звідки вони. Почувши відповідь, чоловіки поцікавилися, кому належить Львів – Україні чи Польщі. Потім нападники назвали студентів "бандерівцями" і побили їх. У результаті зіткнення студенти отримали побої, які не загрожують їх життю та здоров'ю. Поліція вже через кілька годин затримала п'ятьох підозрюваних завдяки камерам спостереження, які зафіксували напад на студентів. Нападниками виявилися п'ятеро жителів Жешува віком від 18 до 20 років. Усіх п'ятьох затримали, вони визнали свою провину. Згодом нападникам оголосили підозру в побитті на національному підґрунті, за що їм загрожує до п'яти років ув'язнення. 

У листопаді 2016 року поліція Жешува також затримала чотирьох чоловіків, які жорстоко побили українця, що став на захист польки, повідомляє Rzeszow-news. Інцидент стався в одному з ресторанів неподалік залізничного вокзалу, де громадянин України сидів зі своєю знайомою полькою. Згодом до жінки у вульгарній манері почали чіплятися четверо чоловіків, тому українець став на її захист. Після цього вони спрямували свою агресію на українця, який вже давно мешкає в Польщі і має тут свій бізнес. Так, нападники вивели українця з ресторану та почали били, допоки чоловік не втратив свідомість. Також відомо, що вони вигукували образи на підґрунті національності. При цьому джерело в поліції стверджує, що нападники сприйняли чоловіка за росіянина. 

У січні 2016 року у місті Кутно в центральній Польщі кілька людей у масках вбігли на територію комплексу, в якому проживає близько 120 українців – працівників місцевих підприємств, та кинулися на групу з чотирьох чоловіків і двох жінок, яких били кулаками і ногами. Один із жителів комплексу отримав травму голови від удару палицею і був госпіталізований. Поліцейські затримали шістьох нападників, ще одного затримали самі постраждалі. Винуватці – місцеві, віком від 23 до 39 років, які живуть неподалік. У розмові зі слідчими вони зізналися, що напали нібито тому, що українці вульгарно ставилися до польських жінок. Усім підозрюваним висунули звинувачення, пов'язані з етнічною ненавистю, за що їм загрожує до п'яти років позбавлення волі. При цьому Польські адміністратори комплексу, де живуть українці, розповіли, що за три дні до інциденту були обкидані камінням дві українки. До того ж раніше в комплексі з'явилися написи "Польща для поляків", "Йдіть звідси" і написи непристойного змісту. Значне невдоволення поляків викликає той факт, що українські заробітчани готові працювати за меншу плату.

Водночас зауважимо, що одне з повідомлень про побиття українців виявилося фейком, поширеним кремлівськими пропагандистськими ЗМІ у травні 2017 року. Йдеться про нібито інцидент з українською школяркою у Гданську. До "новини" було додане відео. Проте у польських ЗМІ не йшлося про те, що жертвою побиття була українка. А професор Гданського університету Марта Коваль наголосила, що це насправді на відео була польська школярка.


Зазначимо, що Сейм Польщі у червні 2017 року спростив процедуру працевлаштування на сезонну роботу для українців, що спричинило зростання обсягів прийому працівників з України. До того ж українці, що працюють у Польщі, з травня по липень 2017 року почали отримувати на третину більше грошей, ніж раніше. Проте ця цифра все одно залишається меншою, ніж у самих поляків, що дозволяє роботодавцям обирати "дешевший" варіант.