Митна політика України розхитує світову торгівлю

23 Березня 2013, 14:41

Україна з середини квітня вводить спецiальнi мита на iмпорт нових легкових автомобiлiв незалежно вiд країни походження та експорту. Зокрема, на авто з об'ємом двигуна 1-1,5 л  –  6,46%, з об’ємом двигуна  1,5-2,2 л – 12,95%. Прем'єр-міністр Микола Азаров називав такий крок вмушеним та  тимчасовим заходом.

Представництво Євросоюзу в Україні заявило, що підвищення урядом України ввізного мита на більшість імпортних легковиків встановлює додаткові торгівельні бар’єри у дуже чутливому секторі та матиме вкрай руйнівний вплив на експорт автомобілів з ЄС. "Минулого літа, коли цей захід було вперше запропоновано, ЄС висловив своє глибоке занепокоєння та звернувся до України із проханням надати чітке фактичне обґрунтування такого кроку. Однак у відповідь ми не отримали подальшої інформації щодо нашого прохання; також Україна не вжила в цьому напрямі жодних подальших дій", – заявило представництво ЄС.

Також європейці закликали Україну переглянути та відкликати своє рішення, оскільки йому бракує належного юридичного обґрунтування і воно чинить негативний вплив на економічні інтереси ЄС. Цю заяву ЄС  юристи оцінюють як останнє попередження перед зверненням до арбітражу Світової організації торгівлі.

Видання Financial Times відзначає, що  влада України збільшує імпортні мита для підтримки своїх олігархів.

Варто відзначити, що раніше Рада ЄС з економічних та фінансових питань ухвалила рішення уповноважити Єврокомісію розпочати переговори з Україною щодо отриманняповної компенсації у разі будь-яких змін Україною зобов'язань щодо тарифів у СОТ.  Заявка України до Світової організації торгівлі про перегляд мит по 371-й позиції, якуприйняли восени 2012 року, одразу викликала критику світової спільноти.

Так, представник США у СОТ Майкл Пунке заявив, що цей крок України викликав побоювання, що країна знайшла спосіб обійти фундаментальну перевірку на протекціонізм, яка була встановлена з моменту створення СОТ в 1995 році. А в офісі Торгового представника США вказали, що бажання України переглянути мита у межах Світової організації торгівлі можуть підірвати двосторонні торговельні відносини.

Євросоюз вже неодноразово просив Україну відкликати заявку, оскільки, на їх переконання, так ініціатива "викликає комерційну стурбованість і кидає виклик цілісності багатосторонньої торговельної системи".

"Нашу думку поділяє також переважна більшість членів СОТ – понад 120 з них висловили стурбованість з приводу намірів України, озвучених під час засідання Генеральної ради, яке відбулося у грудні 2012 року. Це демонструє серйозність ситуації як для конкретних членів СОТ, так і для системи Світової організації торгівлі у цілому", – заявили нещодавно в представництві ЄС.

У грудні  урядовий уповноважений з питань євроінтеграції Валерій П'ятницький заявив, що близько 30-ти членів Світової організації торгівлі погодилися проводити переговори з Україною щодо перегляду розміру чинних мит при взаємній торгівлі.  Натомість видання "Коммерсанть-Украина" з посиланням на власні джерела в Мінекономпрозвитку вказало, що заявки на консультації з Україною подали 15 членів організації: Аргентина, Бразилія, Гондурас, Єгипет, Індія, Канада, Китай, Норвегія, Парагвай, Шрі-Ланка, Еквадор, Південна Корея, Японія.

Дії України щодо перегляду своїх забов'язань в рамках СОТ, на думку європейців,  суперечать задекларованим інтересам країни щодо підписання та ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС, включно із положеннями про створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі.

Окрім того, в ЄС заявили про невідповідність кількості тарифних ставок, запропонованих Україною для перегляду, умовам угоди про тарифи і торгівлю СОТ.

Також посольство США в Україні заявляло, що кількість тарифних ставок, які Україна хоче переглянути в рамках Світової організації торгівлі, є найбільшим з моменту створення організації та вказувало, що якщо якісь інші країни-члени СОТ підуть її шляхом і спробують передомовитись про умови їхнього вступу до Організації, система СОТ зазнає безпрецедентного випробування на міцність.

Як відзначають аналітики, перегляд імпортних мит  у СОТ може затягнутися на роки і саме такий результат повинен задовольнити Мінекономрозвитку, що опинилося свого часу під потужним пресингом лобістів – вітчизняних автомагнатів та Федерації роботодавців України. Фактично ж, успішність цього перегляду малоймовірна не в останню чергу через те, що Україна узгодила угоди про режими вільної торгівлі з країнами СНД та ЄС.

Позначки: