Миротворці до російського кордону. Позиція партнерів України щодо місії ООН на Донбасі

18 Вересня 2017, 11:07

Упродовж вересня в Україні, Росії та на міжнародній арені активізувалася дискусія щодо розгортання миротворчого контингенту ООН у зоні конфлікту на Донбасі. Напередодні участі президента Петра Порошенка в саміті Ради безпеки та Генасамблеї ООН Тиждень відстежив, що з цього приводу заявляли міжнародні партнери України.

Президент Росії Владімір Путін на початку вересня заявив, що миротворці ООН на Донбасі можуть бути корисними для вирішення збройного конфлікту, але вони мають бути присутні лише на лінії розмежування сторін. Путін також наголосив, що це питання «не може бути вирішене без прямого контакту з представниками терористів «ДНР» та «ЛНР». Тим часом у Міністерстві закордонних справ України вважають, що миротворці ООН справді можуть сприяти відновленню миру Донбасі, але на всій його території до російського кордону. Цього ж дня РФ подала до ООН свій проект щодо розміщення миротворців на Донбасі.

6 вересня Постійне представництво України в ООН надіслало генсекові ООН і голові Ради безпеки організації позицію України щодо введення на Донбас миротворчого контингенту. Дипломати вважають, що заяви Путіна про введення миротворців ООН на лінію розмежування на Донбасі спотворюють ідею миротворчої операції. У заяві наголошується, що Україна виступає проти присутності в контингенті російських миротворців, оскільки РФ є країною-агресором.

У Держдепартаменті США з обережністю поставилися до пропозиції РФ відправити миротворців ООН на Донбасі і наполягли на тому, що миротворчий контингент має бути розгорнутий на усій окупованій території України, а не тільки на лінії конфлікту. У Держдепі зазначили, що така сила може захистити українців і допомогти відновити суверенітет України.

Міністерство закордонних справ Польщі заявило, що розміщення миротворчих сил ООН на українсько-російському кордоні є бажаним з точки зору безпеки і стабільності в регіоні. При цьому зазначається, що відповідне рішення можливе лише за згодою і у тісній співпраці з українською владою. У міністерстві також наголосили, що вони "не можуть погодитися з ситуацією, коли присутність цих сил порушуватиме загальноприйняті норми міжнародного права, зокрема ті, що стосуються територіальної цілісності й непорушності кордонів".

Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен та екс-заступник глави Альянсу Александер Вершбоу закликали Радбез ООН ухвалити рішення щодо введення миротворчої місії на окупованих Росією територіях на сході України. Вони запропонували ввести миротворчу місію ООН до України у три етапи. На першому йдеться про розгортання миротворчих сил на лінії розмежування. Далі – просунути контингент глибше на окуповані території. У третій фазі йдеться про повну присутність миротворчого контингенту, включаючи контроль над кордоном із РФ. Також політики розкритикували позицію, які висловив президент Росії Владімір Путін щодо умов започаткування такої миротворчої місії, які покликані підірвати її ефективність.

Одразу після заяв РФ офіційний представник МЗС Німеччини Мартін Шефер повідомив, що найближчим часом Німеччина та Франція, які є сторонами нормандського формату щодо вирішення конфлікту на Донбасі, вироблять узгоджену позицію щодо розміщення миротворчого контингенту в ОРДЛО. За його словами, позиція Парижа та Берліна буде враховувати розбіжності між Україною та Росією з цього питання. Представник МЗС Німеччини підкреслив, що Берлін наполягатиме на роботі миротворців на всій території ОРДЛО, оскільки бойовики "перешкоджають діяльності спостерігачів ОБСЄ на всій території сходу України, а не тільки уздовж лінії розмежування".

Заступник спікера федерального уряду Німеччини Ульріке Деммер підкреслила, що Німеччина уважно вивчить російську пропозицію, оскільки "диявол криється в деталях" і деякі озвучені Путіним пропозиції є неприйнятними. "Мандат місії повинен поширюватися на всю територію ведення бойових дій, а не тільки лінію розмежування", – пояснила Деммер. Вона також заявила про неприпустимість залучення бойовиків угруповань ОРДЛО до переговорів про мандат миротворчої місії.

Через кілька днів міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан після візиту до Москви заявив, що пропозиція РФ про розміщення міжнародного миротворчого контингенту в Донбасі викликає інтерес і вимагає ретельного вивчення. При цьому він ухильно відповів на уточнююче питання про необхідність поширення мандата миротворців на всю територію ОРДЛО, а не тільки на лінію розмежування, як це запропонував Путін.

"Ми з великим інтересом ознайомилися з ініціативою РФ з приводу контингенту ООН, забезпечення безпеки ОБСЄ, які там працюють. Ми зараз розглянемо цю ініціативу з великою увагою. Подібні рішення вимагають ретельного вивчення з нашого боку і з української сторони. Додаткових коментарів з цього приводу не буде ", – заявив дипломат.

У свою чергу канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що миротворці ООН повинні мати доступ до всієї території, підконтрольної проросійським сепаратистам. "Пропозиція президента Росії Путіна відправити миротворців ООН для захисту спостерігачів ОБСЄ видається мені цікавою, – сказала Меркель. – Кілька днів тому я розмовляла з ним про те, що миротворці ООН повинні мати доступ всюди, де розміщено ОБСЄ, тобто на всій території Донецької та Луганської областей".

18 вересня постійний представник Росії при ООН Васілій Небензя заявив, що Росія буде просувати свою версію документа про місію ООН на Донбасі, хоч "Україна і США не готові з ним працювати".

"Тому обговорення нашого проекту на даний момент не відбувається. Найближчий тиждень воно просто неможливе логістично, тому що тиждень високого рівня не дасть можливість займатися експертними роботами", – заявив російський постпред при ООН. При цьому Небензя запевнив, що Росія продовжить роботу над документом. Він також повідомив, що тема розміщення охоронної місії на Донбасі буде обговорюватися на засіданні Ради Безпеки ООН високого рівня в ході міністерського тижня в рамках сесії Генеральної Асамблеї всесвітньої організації.

За словами першого заступника міністра закордонних справ України Вадима Пристайка, Україна внесе письмовий варіант ініціативи про введення миротворчої місії ООН на Донбас після узгодження з країнами-партнерами. Пристайко зазначив, що внесений Росією "сирий варіант" резолюції заважає Україні, яка зараз веде переговори з партнерами. Він нагадав, що з такою ініціативою президент України Петро Порошенко виступив ще в 2015 році.

Зазначимо, що президент України Петро Порошенко 18-21 вересня перебуватиме у США. 20 вересня він візьме участь у саміті Ради безпеки ООН з питань миротворчості та виступить на загальних дебатах 72-ї сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку. На 21 вересня запланована його зустріч із президентом США Дональдом Трампом.