НОВИНИ

  ▪   Віра Олійник

Миротворча пропозиція Путіна щодо Донбасу як черговий Троянський кінь. Огляд ЗМІ

Чому російський президент виловився за розміщення миротворців ООН - в огляді іноземної преси.

Президент Росії Владімір Путін 5 вересня висловився за розміщення миротворців ООН на Донбасі. Він вважає, що це пішло б на користь вирішенню конфлікту на сході України, але зазначив, що вони мають перебувати на лінії розмежування, "а не інших територіях". В Україні підтримують ідею миротворців, але виступають проти російського сценарію, оскільки сили ООН мають бути введені на всю окуповану територію. ​

Першим ідею про появу в регіоні "блакитних касок" на Донбасі висловивив ще навесні 2015 року президент України Петро Порошенко. Але тоді Кремль заявляв, що заблокує резолюцію на цю тему, скориставшись своїм правом вето. Про причини зміни позиції російської влади - в огляді іноземної преси.

Раптово російський президент Владімір Путін заговорив про миротворчу місію ООН в конфлікті на Донбасі, який він підтримує, пише у The Washington Post колишній прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт і ставить запитання: "Чому?".

До цього Росія була рішуче проти будь-якого залучення ООН, не кажучи вже про міжнародних миротворців. Як вважає політик, щось змінилося для Кремля.

"Очевидно, що Кремль глибоко стурбований повідомленнями про те, що адміністрація Трампа серйозно розмірковує про постачання Україні сучасної оборонної зброї. Це значно ускладнить будь-яку можливість для Росії в майбутньому завдати удару по Україні своїми регулярними збройними силами, як вона зробила це в серпні 2014 року і в лютому 2015 року. Ці види військових ударів Кремль розглядає як ключ до управління конфліктом. Без цього варіанту, я підозрюю, Путін боїться, що повільно втрачатиме позиції Росії в Україні", - вважає Більдт.

"Адміністрація Трампа, безсумнівно, має продовжувати постачання зброї - чому Україна повинна бути позбавлена ​​права на самозахист? - пише політик. - Але США і ЄС повинні одночасно зайнятися питанням миротворчої місії. Вони зобов'язані вивести Путіна на чисту воду та подати пропозиції щодо ефективної миротворчої місії для реалізації Мінської угоди, яка передбачає проведення виборів на окупованих територіях, виведення російських військ і повернення Україні контролю над її кордоном".

"Те, що Донбас потребує миру, це очевидно. В конфлікті вже загинули близько 10 тисяч людей. І Україна потребує миру, щоб йти вперед з демократичними реформами", - продовжує Більдт. "Для Росії мир може стати ключем не тільки до більш конструктивних відносин із Заходом, але і до довгострокового примирення з Україною, яка інакше ризикує стати вічним ворогом Росії".

"Ні, Владімір Путін раптом не став людиною миру.  Його нещодавню пропозицію щодо України потрібно розглядати як прагнення дотримуватися власних інтересів", - пише у редакційній статті Bloomberg.

Після того, як російський президент закликав підключити миротворців Організації Об'єднаних Націй до війни на Донбасі, міністр закордонних справ Німеччини заявив, що він "дуже радий несподіваному" розвитку Кремля, який раніше уникав закликів до міжнародних сил. "Ніхто, хто добре знає Путіна, не повинен бути настільки довірливим", - зазначає видання.

"Хоча український уряд та його західні прихильники також закликали ООН проводити моніторинг війни на сході України, вони справедливо наголошували, щоб миротворці наглядали за кордоном з Росією, через який надходить зброя та консультанти, щоб допомогти сепаратистам, які прагнуть розколоти країну. Однак Путін хоче, щоб міжнародні сили патрулювали лише неформальну розділову лінію між відокремленими регіонами та українськими військовими. Його мета, зрозуміло, полягає в тому, щоб сили ООН встановили де-факто незалежну державу для прибічників Росії", - пише Bloomberg.

"Пропозиція Путіна насправді – це Троянський кінь", – пише видання. Метою пропозиції є забезпечення утримання територій захоплених проросійськими сепаратистами на сході України. 

"Якщо будуть обговорення залучення миротворців ООН, треба починати з розуміння, що вони будуть патрулювати українсько-російський кордон, щоб перехоплювати всю військову допомогу, що йде до окремих регіонів. США також мають розглянути можливість дій, які посилять переговорну позицію України для поновлення суверенітету, включаючи постачання оборонної летальної зброї, включно з протитанковими ракетами Javelin. Потрібно прямо говорити уряду України, що вони ніколи не об’єднають націю без серйозних зусиль з викорінення корупції", - зазначається у статті.

Financial Times вважає, що умови, які Москва вважає необхідними для успішної роботи місії ООН, багатьом експертам здаються безглуздими. Зокрема, те, що вони повинні забезпечити безпеку місії ОБСЄ на лінії розмежування. Це зводить нанівець саму суть роботи місії, зазначає видання. Однак пропозиції ці прозвучали з високої трибуни саміту, а значить, російського президента дуже добре почули та і скоро президент України Петро Порошенко запропонує на розгляд ООН своє бачення роботи миротворчої місії ОБСЄ на сході України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.