Міжнародний тиждень: Боротьба з «Ісламською державою», новий склад Єврокомісії та викрадення естонського офіцера

12 Вересня 2014, 19:15

США проти "Ісламської держави"

Президент США Барак Обама підтвердив готовність США до боротьби з бойовиками угруповання "Ісламська держава". Зокрема Обама оголосив про направлення 475 американських військовослужбовців до Іраку, які не братимуть безпосередньої участі у бойових діях, а консультуватимуть та навчатимуть місцевих військових. Крім того, Штати завдадуть повітряних ударів по позиціях джихадистів у Сирії. Обама не назвав точної дати початку атаки військово-повітряних сил США, обмежившись заявою про те, що Вашингтон має намір діяти без затримок.

За оцінками ЦРУ, на боці терористичного угрупування "Ісламська держава" у Сирії та Іраку воює до 31500 тисяч бойовиків.

Водночас 10 арабських держав погодилися працювати разом зі США у боротьбі з «Ісламською державою». До коаліції приєдналися Саудівська Аравія, Бахрейн, Єгипет, Ірак, Йорданія, Кувейт, Ліван, Оман, Катар і Об’єднані Арабські Емірати.

У Німеччині офіційно заборонили діяльність "Ісламської держави" на території країни, однак поки що  не визнали цю організацію терористичною.

Крім того, речник МЗС Росії заявив, що авіаудари США проти бойовиків  у Сирії без мандату Ради безпеки ООН будуть актом агресії.

Після цього державний секретар США Джон Керрі зазначив, що він «здивований тим, що Росія наважилася згадувати про будь-яке поняття міжнародного права після того, що сталося в Криму та на сході України».

Новий склад Єврокомісії

10 вересня оприлюднили новий склад Європейської Комісії. Новий склад виконавчого органу ЄС складатиметься з 28 комісарів, включно із президентом, люксембуржцем Жан-Клодом Юнкером та верховним представником ЄС із закордонних справ, італійкою Федерікою Моґеріні. Основні й впливові посади в ЄК, зокрема, пов’язані із економікою та фінансами, отримають представники Нідерландів, Франції, Польщі, Великобританії, Фінляндії та Швеції. До складу комісії входить9 жінок. Як відомо, Юнкер проводив персональні інтерв’ю з усіма кандидатами на посади Єврокомісарів.

На думку деяких експертів, новий склад ЄК є більш проросійським, ніж попередній. Крім того, раніше Юнкер заявив, що в найближчі п’ять років не варто очікувати на розширення ЄС.

Загалом, склад комісії виглядає так:

Жан-Клод Юнкер – (Люксембург) – президент Єврокомісії;

Федеріка Могеріні (Італія) – верховний представник із закордонних справ і політики безпеки;

Франс Тіммерманс (Нідерланди, перший заступник глави ЄК) – правова держава і фундаментальні права;

Андрус Ансіп (Естонія) – цифрові технології;

Оленка Братушек (Словенія) – енергетика;

Валдіс Домбровскіс (Латвія) – євро – і соціальний діалог;

Юрккі Катайнен (Фінляндія) – зайнятість, економічне зростання;

Крісталіна Георгієва (Болгарія) – бюджет, людські ресурси;

Вітяніс Андрюкайтіс (Литва) – охорона здоров'я та продовольча безпека;

Дімітріс Аврамопулос (Греція) – міграція та внутрішні справи;

Ельжбета Беньковска (Польща) – міжнародний ринок, промисловість, підприємництво;

Коріна Крету (Румунія) – регіональна політика;

Йоханнес Хан (Австрія) – політика сусідства і розширення;

Джонатан Гілл (Великобританія) – фінансова стабільність і послуги;

Філ Хоган (Ірландія) – сільське господарство і сільське розвиток;

Віра Юрова (Чехія) – юстиція, споживча політика, гендерна рівність;

Сесілія Мальмстрьом (Швеція) – торгівля;

Невен Миміца (Хорватія) – міжнародне співробітництво і розвиток;

Карлос Моедас (Португалія) – наукові дослідження, інновації;

Тібор Наврачич (Угорщина) – освіта, культура, молодь;

Гюнтер Еттінгер (Німеччина) – цифрова економіка;

Марош Шефковіч (Словаччина) – транспорт і космос;

Христос Стиліанідіс (Кіпр) – гуманітарна допомога і кризове управління;

Маріанн Тейсен (Бельгія) – зайнятість, соціальні питання, робоча сила;

Кармену Велла (Мальта) – навколишнє середовище, морські справи, рибальство;

Маргрет Вестагер (Данія) – конкуренція;

П'єр Московісі (Франція) – економічні питання;

Мігель Аріас Каньете (Іспанія) – кліматичні зміни та енергетика.

Справа «естонського шпигуна»

Ще 5 вересня стало відомо про викрадення з території Естонії працівника естонської поліції безпеки Естона Кохвера.

За версією Талліна, Кохвер брав участь у таємній операції проти контрабандистів поблизу прикордонного пункту Лухамаа (Luhamaa) на південному сході країни, коли невідомі із застосуванням фізичної сили і погрози зброєю вивезли його до Росії. При цьому перед нападом системи сигналізації та спостереження на лінії кордону були виведені з ладу, а на місці нападу була поставлена ​​димова завіса.

Згодом стало відомо, що викрадення здійснили працівники ФСБ Росії.

Разом з тим російська сторона наполягає на тому, що Кохвера не викрадали, а затримали на території РФ, та закидає естонцю звинувачення у шпигунстві. Лефортовський суд Москви обрав Кохверу запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

За версією Кремля, естонець збирав інформацію про роботу ФСБ, і проник на російську територію, щоб отримати дані від агента та передати йому гроші. При затриманні у Кохвера начебто знайшли п’ять тисяч євро готівкою, пістолет з патронами і аудіозаписувальний пристрій.

У ЄС закликали Москву негайно звільнити викраденого естонця. У заяві ЄС також йдеться, що дії Росії були спрямовані «проти міжнародного права і принципів недоторканності кордонів». Крім того, Державний департамент США заявив, що Кохвер має бути «безпечно» і «негайно» повернутий Росією до Естонії.

Також стало відомо, що захистом Кохвера у російському суді займатимуться Марк Фейгін та Ніколай Полозов – адвокати української льотчиці Надії Савченко, яку росіяни звинувачують у вбивстві журналістів з РФ.

Вирок суду у ПАР

Південноафриканський суд встановив, що чемпіон-параолімпієць Оскар Пісторіус вбив свою подругу Ріву Стінкамп з необережності.

Законодавство ПАР передбачає за ненавмисне вбивство до 15 років ув’язнення, однак юристи припускають, що Пісторіус може отримати від 7 до 10 років позбавлення волі.

Як відомо 29-річна модель Стінкамп померла унаслідок трьох кульових поранень у будинку Прісторіуса в Преторії (ПАР) 14 лютого минулого року.

Сам Пісторіус заявляв, що почув шум у ванній кімнаті, і подумав, що у його дім прокрався злодій. Він кілька разів вистрілив у двері вбиральні, де, як з'ясувалось, була його подруга.

Судовий розгляд справи 27-річного спортсмена почався у ПАР у березні минулого року та привернув багато уваги ЗМІ.