Місто не помітило змін. Про перші 100 днів обраної на виборах місцевої влади у Кропивницькому

Політика
18 Березня 2021, 14:18

Після жовтневих виборів у Кропивницькому мер Андрій Райкович зберіг посаду. А от склад міської ради суттєво оновився – міський голова отримав найбільшу фракцію і більшість. Фактично жодна партія не заявила про свою опозиційність. Новий депутатський корпус оперативно і майже одноголосно підтримав усі кадрові пропозиції очільника міста.

 

Отже, рахувати 100 днів «нового» Райковича варто з дати проведення першого засідання сесії міськради 8-го скликання, яка відбулася 4 грудня 2020 року. Чого вдалося досягнути Андрію Райковичу після отримання всієї повноти влади, окрім швидких кадрових призначень? Почати варто з аналізу обіцянок.

 

Передвиборча програма Райковича

 

Формально кандидати в міські голови не реєстрували своїх програм у виборчих комісіях, проте оприлюднювали обіцянки як частину агітаційної кампанії. Саме так зробив і Райкович. Його програму можна умовно розділити на напрямки: інфраструктурні, земельні, транспортні та соціальні питання.

 

 

До інфраструктурних можна віднести ремонти доріг та будівель, спорудження шкіл та будинків, реставрація архітектурних пам’яток і тому подібне. До земельних – затвердження генплану міста, плану зонування об’єднаної території, створення земельного кадастру; до транспортних – купівля тролейбусів та запуск нових маршрутів; до соціальних – встановлення відеокамер на соціальних об’єктах, фінансування громадських об’єднань соціального спрямування, створення Муніципальної програми соціальних гарантій тощо.

 

Відповіді на частину інфраструктурних та соціальних питань можна знайти у річному бюджеті та цільових програмах, але говорити про виконання якогось із пунктів явно зарано. Більше того, через зниження рівня надходжень до бюджету, виконання цих обіцянок у нинішньому році – під великим питанням.

 

Найкращою є ситуація із землею: план зонування об’єднаної території вже готовий, решта – в процесі виконання. Керівництво як відповідного відділу, так і депутатської комісії міськради вже нове і демонструє прагнення до змін.

 

Передвиборчі програми «Пропозиції» та інших партій

 

Партія «Пропозиція», яку в Кропивницькому очолив Райкович, мала офіційну програму, зареєстровану виборчою комісією, в якій не було жодної чіткої обіцянки, окрім однієї: винести на «всенародне обговорення» свої пропозиції щодо положень нового законопроєкту – Муніципального кодексу. За перші сто днів жодного публічного обговорення подібних документів, ініційованих «Пропозицією», не відбулося.

 

Читайте також: Програми переможців. Що чекатиме на Кропивницький і область, якщо народні обранці реалізують офіційні обіцянки

 

Реалізація програм інших партій, представлених у міськраді, очевидно, не є для міського голови пріоритетом, але і самі партії нічого зі своїх програм не просувають. «Слуга народу» досі не ініціювала жодного аудиту, «Європейська Солідарність» ніяк не домагалась вступу України в НАТО, ВО «Батьківщина» – не вимагала проголошення міста «територією, вільною від грального бізнесу», а ОПЗЖ не намагалася «зупинити війну на Донбасі». Статтю з детальним аналізом про програми всіх кропивницьких партій Тиждень вже оприлюднював.

 

Меморандум з реформаторською коаліцією

 

Якщо передвиборчі програми різних політичних партій можуть між собою ніяк не корелюватися, а часом навіть відверто конфліктувати, що робить частину цих положень неможливою для виконання, то є одна річ, яка об’єднала майже весь депутатський корпус міста.

 

Перед місцевими виборами Коаліція громадських організацій «Рада Експертів» (32 ГО) ініціювала підписання Меморандуму про співпрацю з політичними партіями у нових місцевих радах. Його тоді підписали представники дев’яти партій. Ще дві партії, хоч їхні представники і не з’явились на церемонію підписання, згодом заявили про свою підтримку документу.

 

Читайте також: Вибори у Кропивницькому та області. Впевнена перемога чинних голів, провал кампанії «слуг»

 

Так склалось, що всі партії, представлені у Кропивницькій міськраді, підтримали документ. У тому числі, на Меморандумі особисто поставив свій підпис і чинний міський голова Андрій Райкович, тому, враховуючи загальний консенсус, його положення мали би виконуватись. Проте за перші 100 днів значного прогресу тут теж не відчувається.

 

Більшість положень Меморандуму стосувалися прозорості та підзвітності місцевої влади, були також пункти про озеленення, завершення декомунізації, ухвалення стратегії розвитку міста, вирішення земельних питань та ефективності управління комунальними підприємствами.

 

На жаль, поступу в питаннях декомунізації, а тим паче – деколонізації, не спостерігається, саботаж виконання закону продовжується. Жодного демонтованого радянського монумента, жодного поступу у виготовленні нових адресних табличок для перейменованих вулиць, жодного нового топоніму замість тих, що ще лишились неперейменованими.

 

Читайте також: Кропивницький політичний картель. Хто керуватиме регіоном (оновлено)

 

Немає зрушень і в питанні Стратегії розвитку міста: у публічному просторі не помітно жодної роботи над визначенням пріоритетних напрямків розвитку, підвищенням інвестиційної привабливості, чи збільшенням ефективності використання бюджетних коштів.

 

З питанням прозорого управління комунальними підприємствами теж все глухо. Жодного неефективного комунального підприємства не було ліквідовано чи приватизовано, жодної наглядової ради при КП не було створено, жодного конкурсу не було проведено.

 

Натомість ті пункти, які передбачають продовження існування певних практик чи політик – в повній мірі виконуються. Політика відкритих даних впроваджується, реалізація прозорих процесів підготовки та прийняття рішень продовжується, інформування про діяльність міської влади регулярно відбувається.

 

Про що відзвітував Райкович?

 

Міський голова не проводив окремих заходів для звіту про перші 100 днів другої каденції, проте він регулярно комунікує з громадою через сайт міськради та власну сторінку у Facebook. На своїй сторінці Райкович відзвітував про відкриття легеневої терапії на базі Центральної міської лікарні, привітав зі всіма святами та вшановував пам’ять на пам’ятні дати, пояснював актуальну інформацію про ситуацію з коронавірусом, пояснював необхідність підвищення ціни на проїзд, боровся з негодою та снігом, переміг в першій хвилі програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», і міська рада отримає різнопланову експертну допомогу щодо покращення бізнес-клімату в обласному центрі.

 

Підсумовуючи, за перші 100 днів роботи нової Кропивницької міськради та переобраного на другий термін міського голови, владі вдалося швидко вирішити кадрові питання, перейменувати міськраду, прийняти бюджет, підвищити ціну на проїзд в громадському транспорті і зберегти всі здобутки та напрацювання попереднього скликання. Передача влади відбулася практично непомітно для пересічних громадян.