Рахункова палата провела аудит ефективності виконання державними підприємствами Міноборони замовлень в інтересах Збройних Сил України та використання переданого їм у господарське відання військового майна.
Колегія Рахункової палати дійшла висновку, що запроваджена у Міноборони система управління діяльністю підпорядкованих держпідприємств спрямовувалася не на організацію виробництва, будівництва, ремонту або надання послуг для потреб ЗС, а на невиправдані структурні зміни системи управління. Зокрема, на незаконне створення господарських об'єднаннь у вигляді концернів, фактична діяльність яких звелася до торговельного посередництва.
«Незаконно створені Міноборони концерни – це той прошарок, що заважає отримувати звітність про використання бюджетних коштів і дозволяє безконтрольно відчужувати майно. Вони створювалися не для управління майном, а для зухвалої приватизації та запровадження корупційних схем безконтрольного використання держпідприємств», – підкреслив голова Рахункової палати Валентин Симоненко.
Переважна більшість відомчих підприємств МО у своїй діяльності не враховували потреб української армії. Більше того – організовували незаконний розпродаж державного (військового) майна. Аудитори акцентували увагу на збитковій діяльності понад 50% працюючих підприємств, на фактах розпродажу і розбазарюванні військового майна на суму понад 110 млн. гривень.
Своїми непродуманими і нечіткими управлінськими рішеннями Міноборони створило передумови для втрати цілих галузей військового господарства, зокрема судноремонтної бази та підприємств санаторно-курортного комплексу.
Зокрема, знищено або припинено роботу 68 суб'єктів господарювання, що перевищує третину від наявної кількості держпідприємств Міноборони. У той час як наявне у ЗСУ озброєння та військова техніка перебувають у критичному стані.
Єдине підприємство в Україні, спроможне ремонтувати головні двигуни більшості кораблів Військово-Морських Сил, – ДП МОУ «Феодосійський судномеханічний завод» доведено до банкрутства, а ДП МОУ «Балаклавський судноремонтний завод «Металіст» торік взагалі припинило діяльність.
Як зазначалося на Колегії, недолуга політика керівництва МО фактично призвела до знищення ДП МОУ «Білоцерківський військторг». Ще у 2010 році підприємство надало Міноборони послуги з харчування військовослужбовців на суму 130 млн. грн., але було доведене до банкрутства, а прибутковий бізнес віддано комерційній структурі, яка незаконно використовувала виробничі потужності державного підприємства!
Як повідомлялось, МО планує залучити кошти, призначені на фінансування армії в III-IV кварталах 2011 року на проведення військових парадів з нагоди 20-ї річниці Незалежності.
Згідно із кошторисом витрат на проведення парадів, підписаної керівниками Генштабу та департаменту фінансів Міноборони, реальна вартість параду із залученням заявленої кількості військовослужбовців і техніки становить 212 млн 700 тис. грн.
Попередній кошторис витрат Міністерства оборони для відзначення 20-річчя Незалежності України перевищував 320 млн грн, проте за наказом Віктора Януковича уряд скоротив витрати, заплановані на проведення параду у День Незалежності.
Показово, що 20 травня міністр оборони Михайло Єжель закликав українців скинутися на будівництво вітчизняного корвета, оскільки у держави не вистачає коштів.