За інформацією джерел газети "КомерсантЪ-Украина", його затримала американська поліція ще в серпні. Хоча між Україною і США немає договору про екстрадицію , механізми для передачі пана Мельника українській владі існують. Поки ж правоохоронні органи нашої країни отримають можливість проводити з ним слідчі дії.
Про перебування Мельника у США виданню повідомило високопоставлене джерело в дипломатичних колах.
"Місцеперебування Петра Мельника встановлено ще в середині серпня, після чого його затримала американська поліцією", – підтвердив інформацію співрозмовник видання у МВС. Водночас він не уточнив, у якому саме місті відбулося затримання . Проте раніше ЗМІ повідомляли, що донька Мельника живе в Лос- Анджелосі.
Співрозмовники в МВС зазначають, оскільки між Україною і США немає договору про екстрадицію, домогтися видачі Мельника буде складно. "Втім, нашим співробітникам нададуть можливість проводити певні слідчі дії, зокрема допити", – розповіли представники МВС.
Втім, як повідомили в Генпрокуратурі (ГПУ), можливості для екстрадиції Мельника таки існують. "Згідно з діючою практикою, якщо з країною відсутній договір про екстрадицію, то правова допомога може надаватися на умовах взаємності. Тобто ми направляємо відповідний запит в країну, від якої хочемо отримати допомогу, а в обмін письмово гарантуємо владі цієї країни, що в майбутньому розглянемо їх запит про надання аналогічного виду правової допомоги", – пояснили в ГПУ.
Для вирішення питань про екстрадицію в такій ситуації підключаються дипломатичні канали. "Уповноважений орган нашої держави направляє в Міністерство закордонних справ запит про надання правової допомоги, а потім МЗС дипломатичним шляхом передає запит компетентному органу країни, якій адресовано запит " , – зазначили в ГПУ, і додали, що, крім того, запит на екстрадицію може спрямовуватися на підставі запиту та іншої країни.
Як повідомлялось, ректора Національного університету Державної податкової служби затриманали в Україні 27 липня при отриманні хабара і в якості запобіжного заходу помістили під домашній арешт. Однак у ніч на 9 серпня він зняв електронний браслет, за допомогою якого контролювалося його переміщення, і втік.
Пізніше стало відомо, що Мельник перетнув кордон Білорусії, звідки виїхав до однієї з європейських країн.
Лише 12 серпня Печерський райсуд Києва дозволив затримати Мельника для зміни йому запобіжного заходу, і тільки 14 серпня ректора оголосили в міжнародний розшук.
27 серпня міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко заявив, що міліції вдалося встановити країну, в якій переховується Мельник. Проте міністр відмовився повідомити подробиці.
Колишній ректор мав кілька закордонних паспортів з діючими візами.
Читайте також: «Полетів, але обіцяв повернутись»: втеча Мельника як втілення української корупції