«Таким чином пришвидшують, каталізують конфлікти на мовній основі в Україні», – зазначив спікер.
Литвин звернув увагу на те, що останнім часом у політиці знову почала дебатуватися мовна тематика.
«Причому кожний захищає свою позицію, посилаючись на рекомендації «Венеціанської комісії». Такі дискусії проходили й у Верховній Раді, і мені було огидно, соромно й навіть певний смуток був, що апелюють не до потреб людини, а до тих чи інших оцінок, які містяться в рекомендаціях «Венеціанської комісії», – додав він.
Спікер вважає, що в Україні немає підстав для конфліктів на мовній основі, є лише проблема, для вирішення якої необхідно вжити конкретні заходи.
Як повідомлялось, раніше прес-служба депутата Ради від фракції Партії регіонів, одного з авторів проекту закону «Про принципи державної мовної політики» Сергія Ківалова заявила про те, що «Венеціанська комісія» у цілому схвалила законопроект про принципи мовної політики в Україні, яким пропонується регламентувати використання регіональних мов.
26 серпня 2011 року в парламенті було зареєстровано проект закону №9073 «Про принципи державної мовної політики» (автори – депутати Ради від ПР Ківалов і Вадим Колесніченко).
Ним, зокрема, пропонується встановити офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджена ця мова.
Заступник голови Ради Микола Томенко вважає, що прийняття парламентом цього законопроекту стане початком розколу країни, Литвин – що проект закону загрожує встановленням двомовності.
Зареєстрований у Раді в 2010 році законопроект №1015-3 «Про мови в Україні», яким пропонувалося визначити порядок використання мов в Україні, було визнано «Венеціанською комісією» незбалансованим.
Нагадаємо, Ківалов і Колесніченко заявили, що Венеціанська комісія повністю підтримала їх проект.
Більш того, за словами Колесніченка, експерти відкинули спроби члена комісії від України Марини Ставнійчук порушити право людей на рідну мову – не проголосували за її поправки.
У відповідь, Ставнійчук звинуватила регіоналів у свідому перекручуванні висновків Венеціанської комісії та пояснила, що взагалі не виступала проти права людини на рідну мову.
«Я стверджувала, що, на щастя, в Україні немає конфлікту навколо мовного питання, хоча проблеми є. Моя пропозиція до комісії полягала в тому, щоб затвердити редакцію експертів без вилучень окремих пунктів. Нарешті, так і сталося », – виклала свою версію подій на засіданні комісії Ставнійчук.