Конфлікт антикорупціонерів. У чому звинувачують Холодницького

30 Липня 2018, 13:21

26 липня стало відомо, що Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія не звільнила Назара Холодницького з посади керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обмежилася лише доганою. Рішенню передував багатомісячний конфлікт між НАБУ і САП, а також кілька закритих кримінальних проваджень. 

 

Тиждень відтворив хронологію подій, які призвели до оголошення догани керівнику Антикорупційної прокуратури.

 

 

Скандальне закриття "справи рюкзаків"

 

Нагадаємо, у жовтні 2017 року НАБУ затримало Олександра Авакова – сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, екс-заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря та Володимира Литвина в рамках розслідування справи про розтрату 14 млн гривень під час закупівлі рюкзаків для Нацгвардії.

 

5 квітня 2018 року НАБУ завершило розслідування. Тоді матеріали справи передали адвокатам для ознайомлення, щоб потім почати слухання в суді.

 

Але 10 липня журналісти «Схем» дізналися, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила кримінальне провадження Авакова та Чеботаря нібито з мотивацією про недостатню кількість зібраних доказів. При цьому, як повідомила журналістка «Схем» Наталія Седлецька, фігуранти вже знайомились з матеріалами, і справа от-от мала піти до суду.

 

Наступного дня, 11 липня, керівник САП Назар Холодницький підтвердив закриття кримінального провадження.

 

"Рішення прийняте прокурором у цьому провадженні. Вивчаємо ситуацію і причини такого рішення", – зазначив очільник САП.

 

У Національному антикорупційному бюро назвали відповідне рішення "незрозумілим і непослідовним".

 

Сутички під САП і НАБУ та оголошення догани Холодницькому

 

16 липня голова Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник скерував до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії заперечення на висновок, який рекомендує обмежитися доганою Холодницькому.

 

"Оскільки у висновку члена КДКП констатовано неодноразове вчинення Назаром Холодницьким саме грубих порушень, то наявні усі передбачені законом підстави для прийняття Комісією рішення про неможливість його перебування на посаді прокурора", – йдеться у листі.

 

У НАБУ наголосили, що раніше в КДКП підтвердили "грубі порушення" очільником САП правил прокурорської етики, розголошення відомостей, які стали йому відомі під час виконання службових повноважень, вчинення дій, що порочать звання прокурора, незаконного втручання у службову діяльність іншого прокурора тощо. У Бюро додали, що попри це член Комісії не знайшов підстав для звільнення очільника САП.

 

Крім того, у НАБУ заявили, що підтверджені висновком КДКП неодноразові грубі порушення Холодницького є достатніми законними підставами для прийняття рішення про його звільнення.

 

 

Своєю чергою, Холодницький прокоментував дії директора НАБУ, заявивши, що Ситник погано знає законодавство.

 

"Не можна коментувати заяви божевільних людей. Людина написала заперечення на висновок, хоча такий формат як заперечення на висновок учасника КДКП не передбачений законодавством. Якщо директор НАБУ не знає законодавства, як ми можемо вимагати його знання від підлеглих. Неякісно зібрана доказова база компенсується надлишком піару. Рішення ухвалює комісія, а це є попередній висновок одного з її членів, який може бути відхилений або задоволений", – зазначив глава САП.

 

17 липня група невідомих увірвалася в хол будівлі Національного антикорупційного бюро України. Згодом у НАБУ повідомили, що не виключають того, що напад на будівлю Бюро є свідомою, спланованою та організованою провокацією з боку представників певних політичних сил.

 

"Не виключаємо, що сьогоднішні події є свідомою, спланованою та організованою провокацією з боку представників певних політичних сил. Це підтверджується як зв’язками одного з організаторів акції з фігурантами розслідувань НАБУ – народним депутатом Євгеном Дейдеєм та близьким родичем міністра внутрішніх справ, так і пасивністю поліції відносно правопорушників", – повідомили у  Бюро.

 

 

26 липня КДКП розглянула справу керівника САП та вирішила не звільняти його та обмежилася лише доганою.

 

Того ж дня голова НАБУ Ситник повідомив, що планує оскаржити рішення комісії. Ситник просив звільнити Холодницького як прокурора  через те, що законодавство не передбачає, що комісія може звільнити главу САП.

 

На рішення комісії щодо  Холодницького відреагували у Посольстві США в Україні.

 

"У сучасній демократії прокурори, які маніпулюють свідками і перешкоджають правосуддю, подають у відставку заради збереження репутації своєї установи та верховенства права", – наголошується в повідомленні.

 

Міжнародна антикорупційна організація Transparency International Україна закликала керівника САП подати у відставку, наголосивши, що звільнення Холодницького зможе повернути довіру до САП.

 

Своєю чергою, Холодницький повідомив, що вирішить, чи оскаржуватиме догану від КДКП після ознайомленням з текстом рішення.

 

"КДКП так і не встановила "зливів" чи іншого, а лише порушення етики. І це в принципі справедливо", – підкреслив очільник САП.

 

27 липня стало відомо, що спеціалізований антикорупційний прокурор пішов у відпустку. Холодницький відпочиватиме з 30 липня до 13 вересня.