Комітет ООН засудив порушення прав людини в Росії

3 Квітня 2015, 13:58

Незважаючи на попередні рекомендації правозахисників, на території РФ зростає рівень насильства та ксенофобії, регулярно порушуються права людини та громадянські свободи. Про це йдеться у сьомій періодичній доповіді Комітету ООН з прав людини.

Згідно з документом, в ООН визнали вплив РФ на керівників самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» та закликали російську владу посприяти дотриманню ними положень щодо прав людини та громадянських свобод.

Комітет засудив недостатні зусилля СКРФ із розслідування злочинів, скоєних посадовими особами під час проведення операцій з боротьби із тероризмом в Північно-Кавказькому окрузі, та притягнення до кримінальної відповідальності винуватців.

Правозахисники також констатували, що в цьому регіоні РФ тривають незаконні і позасудові страти, викрадення, катування і жорстоке поводження, таємного утримання під вартою тощо.

«Триває практика колективного покарання родичів і потенційних прибічників осіб, підозрюваних у тероризмі, зокрема руйнування їхніх будинків і висилки з Чеченської Республіки», – зазначили у звіті.

Комітет також звернув увагу на те, що обвинувачуваний у вбивстві російського опозиціонера Боріса Нємцова Заур Дадаєв зробив зізнання у злочині після тортур.

Крім того, в ООН констатували прояви ісламофобії та антисемітизму, а також інших расистських і ксенофобських настроїв в РФ. Правозахисники стверджують, що в країні зростає кількість злочинів, скоєних на підґрунті расової чи національної нетерпимості.

«Особливо це стосується осіб неслов'янських національностей, у тому числі робітників-мігрантів з Центральної Азії, Кавказу, Африки та осіб циганської національності», – наголосили в документі, додавши, що особливе занепокоєння викликає поширення в РФ екстремістських груп – радикальних націоналістів, расистів і неонацистів, у тому числі скінхедів.

Крім того, в країні присутня нетерпимість до представників  релігійних меншин. «Ксенофобська та расистська риторика присутня в політичному дискурсі, зокрема, під час виборчих кампаній, і в засобах масової інформації», – зазначили у звіті Комітету, наголосивши на проявах дискримінації, ненависті, насильства щодо представників ЛГБТ-спільноти.

«Комітет стурбований зростанням на 20 відсотків кількості зареєстрованих випадків побутового насильства щодо жінок і дітей з 2010 року, і повільним прогресом в прийнятті проекту федерального закону про запобігання насильства в сім'ї», – додали у документі.

Комітет ООН також звернув увагу на правову заборону РФ на замісну терапію наркозалежних, і висловив стурбованість щодо повідомлень про те, що поліція іноді використовує залежність заарештованих, або змусити їх співпрацювати зі слідством, а це є порушенням їхніх прав.

«Комітет зазначає, що фізичний, психічний біль і страждання, пов'язані з абстинентним синдром, можуть прирівнюватися до тортур або жорстокого поводження», – додали в звіті.

Крім того, занепокоєння ООН викликали повідомленнями про переслідування, погрози вбивством, залякування, фізичне насильство і вбивства адвокатів, журналістів, правозахисників і опозиційних політиків, зокрема тих, які працюєть на Північному Кавказі.

Комітет також засудив обмеження мирних зібрань, насильницькі та необгрунтовані розгони демонстрантів працівниками правоохоронних органів, довільні затримання, введення жорстких штрафів і позбавлення свободи за вираження своїх політичних поглядів.