"Я просив провідних європейських політиків "не залишайте Україну, не персоніфікуйте питання інтеграції", – поділився Ющенко.
Він назвав помилковими як трирічну паузу у стратегічних відносинах Україна – ЄС, так і підхід, який було обрано для оцінки готовності України до укладання Угоди про асоціацію.
Ющенко додав, що за цей час в Україні відбулися більші успіхи, ніж будь-хто сподівався, проте, їй так і не відправили чіткі сигнали щодо відновлення відносин з МВФ, ЄБРР, Світовим банком, надання європейської фінансової допомоги.
За словами Ющенка, найближчі два роки треба моделювати перехідний період, формувати політику компенсації.
"Ми потребуємо чіткі і ясні політичні заяви від Європи. Але сьогодні ми цю битву програли. Цю битву програла об’єднана Європа. Україна неідеальна, однак Україну треба брати такою, якою вона є", – заявив він.
"Євросоюз отримає унікальні переваги, бо далеко на східний кордон підуть європейські цінності та прозорі правила соціального життя", – додав Ющенко.
Водночас, він нагадав про позицію Росії щодо України та її політику інтеграції колишніх радянських республік у нові економічні проекти, для яких Україна є ключовим компонентом.
"Сьогодні у нас немає запасу часу, бо ми знаємо, як працює російська політика", – сказав третій президент.
"Росія буде боротися за Україну усіма способами, звісно, при мовчанні Європи", – зазначив Ющенко.
Він пояснив, що для українців повернення до Європи означає збереження її незалежності.
Інший вибір, який історично можливий зараз, – це статус вторинного державного утворення у фарватері російської політики, вважає Ющенко.
"Залишилося два кроки – і Україна в Митному союзі та проваллі євразійського простору. Україні дадуть преміальні, може, 10-15 млрд, приймуть без будь-яких умов. Ми легко перелітаємо із світла в тінь", – застеріг він.
Нагадаємо, 21 листопада своїм розпорядженням уряд України призупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС та відновити активний діалог з Російською Федерацією та іншими країнами Митного союзу.
Ввечері того ж дня у Києві на Майдані Незалежності почали збиратися незадоволені рішенням уряду. 22 листопада мітинги на підтримку євроінтеграції України були заплановані в ряді обласних центрів.
Також у різних країнах світу відбулися акції солідарності з українцями, які виступають проти рішення влади України призупинити процес підготовки до асоціації з Євросоюзом
24 листопада у народному віче «За європейську Україну!» у Києві взяли участь понад 100 тисяч громадян.