Ігор Коліушко: Адміністративно-територіальну реформу громад можна провести на основі закону про добровільне об’єднання

23 Червня 2016, 11:40

Без змін до Конституції реалізовувати адміністративно-територіальну реформу громад, яка є початковим етапом реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади, можна виключно на основі закону про добровільне об’єднання громад. Про це в інтерв’ю Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

«На першому її (реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади – ред.) етапі необхідно провести адміністративно-територіальну реформу громад. У результаті цього мають з’явитися дієздатні громади, яким можна передавати весь необхідний обсяг повноважень і фінансів під їхню відповідальність. Без змін до Конституції реалізовувати цю реформу можна виключно на основі закону про добровільне об’єднання громад. З одного боку, це дає певний перехідний період на те, щоб громадяни включились у процес», – сказав він.

За словами експерта, за останні півтора року справді відбулися надзвичайно корисні трансформації: люди побачили живі гроші на своїх рахунках у сільрадах, нове шосе чи школу в сусідів і зрозуміли, що це, виявляється, реально.

«Сьогодні новостворені громади вчаться, нехай навіть на помилках, і показують іншим, як іти цією дорогою. Паралельно вдосконалюється законодавство про об’єднання та місцеве самоврядування. Утім, добровільно об’єднатися всім іще в жодній країні не виходило. Тож держава мала б дати кілька років на власну ініціативу громадам, а відтак завершити реформування адміністративно-територіального устрою ухваленням відповідного закону. Але без змін у Конституції це неможливо», – зазначив Коліушко.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»