Єврорепетиція

ut.net.ua
6 Червня 2008, 00:00

 

31 поєдинок найвищого ґатунку, мільйони туристів, пиво рікою – Євро-2008 разом з Олімпіадою в Пекіні – основний спортивний тандем року. Континентальне свято життя традиційно обійдеться без збірної України. З 1990-х років наша команда ще жодного разу не пробивалася до фінального раунду ЧЄ, і втрапить Укра їна туди аж наступного чемпіонату. На полях Австрії та Швейцарії спробують проявити себе хіба наші сусіди – збірні Польщі й Росії. Зате вже можна прикинути, скільки ми заробимо на проведенні Євро-2012.

 Ностальгія за українським фіналом Євро
 
Вітчизняні фани наразі втішаються телевізором і спогадами. Зокрема, про ту фантастичну команду 20- річної давнини, кістяком якої були українці – Олексій Михайличенко, Олександр Заваров, Олег Кузнєцов, Ігор Бєланов, Анатолій Дем’яненко, Олег Протасов, Геннадій Литов-ченко, Василь Рац. Обігравши на ЧЄ-1988 у груповому турнірі Голландію та Англію, в півфіналі наші розправилися з італійцями. І лише у вирішальному матчі поступилися голландцям з їх тодішнім незрівнянним тріо Марко Ван Бастен – Рууд Гулліт – Франк Райкаард.
 
А сама ідея організації та проведення (раз на чотири роки) чемпіонату Європи належала французам. Як, утім, й ініціатива щодо інших великих спортивних форумів – Олімпійських ігор, чемпіонату світу з футболу й Кубка європейських чемпіонів. Ще 1927 року секретар Футбольної федерації Франції Анрі Делоне за пропонував влаштувати континентальну першість, проте деякі європейські асоціації скептично поставилися до цього. Позитивні зрушення в проекті почалися аж за чверть століття, коли, оговтавшись від Другої світової війни, Старий світ згадав про мирні заняття та повернувся до питання про європейський чемпіонат. На жаль, Делоне не судилося побувати на відкритті дебютної першості – він помер за два роки до того, як Конгрес УЄФА нарешті дав зелене світло змаганню найкращих футбольних збірних континенту. Та про ініціатора ЧЄ не забули – головний приз турніру й дотепер називається Кубок Анрі Делоне.
 
Нині найтитулованішою командою європейської першості є збірна Німеччини – на її рахунку три чемпіонські титули. Двічі найсильнішими були французи. По одній перемозі на рахунку збірних СРСР, Іспанії, Італії, Чехословаччини, Нідерландів, Данії та Греції – остання тріумфувала під час Євро-2004.
 
Стадіони й талісмани
 
Матчі чемпіонату прийматимуть вісім міст. Відень, Клагенфурт, Інсбрук і Зальцбург в Австрії та швейцарські Базель, Берн, Женева й Цюрих. У Відні та Базелі відбудуться всі матчі плей-офф, а також перший і остан- ній поєдинки турніру. Відкриватимуть першість на базельському «Санкт-Якоб Парк», який вміщає 42,5 тис. глядачів. Хоча побудували його якихось 7 років тому, напередодні ЧЄ арена була капітально реконструйована.
 
Швейцарська команда групові матчі гратиме в Базелі, австрійці боротимуться за вихід до наступного раунду в своїй столиці. Фінал буде проведено так само тут, на легендарному «Ернст Хаппель» (раніше «Пратер»), який приймав чотири фінали Ліги чемпіонів і розрахований загалом на 50 тис. глядачів. Символами Євро-2008 стали кумедні близнята Трікс і Флікс, одяг- нені в домашні червоно-білі футболки – національні кольори країн–господарів турніру. В їх óбразах немає нічого прикметного. Виділяються лише «гострі» зачіски, які символізують вершини альпій- ськихгір. Зате на Євро-2008 буде свій офіційний м’яч. Створений компанією Adidas, він має власне ім’я (EURO PASS), а головне – особливу повер хню, яка «дозволяє гравцям ідеально контролювати й спрямовувати його в потрібних напрямках за будь-яких погодних умов».
 
Змагання найдорожчих
 
Поля Австрії та Швейцарії зберуть більшість найкращих і, відповідно, найдорожчих футболістів планети – не буде хіба що англійців. За оцінками трансферної вартості команд–учасниць Євро-2008, усі вкупі гравці 16-ти топ-збірних континенту на цей момент коштують без чверті €3 млрд. Найдорожчою збірною виявилася команда Франції. Вона не має гравців рекордсменів, проте й «дешевих» футболістів у ній не тримають. Менше за всіх колег оцінили в грошовому еквіваленті Ліліама Тюрама – €2,8 млн.
 
А ось вартість португальця Крі- штіану Роналду становить близько 20% кошторису його збірної. Швед Златан Ібрагімовіч взагалі потягнув на третину вартості скандинавської команди. Найменш цінною футбольною спеціалізацією виявилися захисники – жоден із них не увійшов до числа «фінансових лідерів» своїх збірних. У цій графі найбільше нападників і півзахисників – по шестеро, а також троє воротарів.
 
«Найдорожчі» збірні водночас є фаворитами першості. Хоча завоювати золоті медалі на Євро-2008 до снаги не лише Франції, Іспанії, Італії, Португалії, Німеччині й Голландії. Під час минулого турніру греки наочно продемонстрували, як команда, на котру ніхто не ставив, може перемогти в континентальному чемпіонаті. Втім, подібні сюрпризи все ж виняток, ніж правило. І відстояти завойований чотири роки тому титул еллінам наразі буде архіскладно. 

[620][621]

 
ЧЕМПІОНАТ ЄВРОПИ 2008

Скільки коштують збірні (млн євро)

 
ЦІНА ПИТАННЯ

 Що ми можемо заробити

€400 млн – на такі прибутки від проведення Євро-2008 розраховує влада Австрії та Швейцарії. 140 млн із цієї суми мають скласти доходи з продажу квитків. Однак результат може бути значно меншим: у 2004 році португальці розраховували на 1,2 млрд чистого прибутку від континентальної першості, а отримали тільки 400 млн.
 
На офіційному сайті Євро-2008 бюджет чемпіонату зазначено в обсязі €234 млн. При цьому кожне місто, в якому відбуватимуться матчі, отримає від УЄФА по €2,1 млн (Базель і Відень – трохи більше). Для порівняння – реконструкція стадіону «Ернст Хаппель» у Відні коштувала €37 млн.
 
Очікують, що на чемпіонат приїдуть близько 300 тисяч уболівальників, які потребуватимуть понад мільйон місць у готелях обох країн. На Євро-2012 гостей може  бути ще більше, адже польські й українські стадіони розраховані на більшу кількість відвідувачів, аніж швейцарські та австрійські.