Європейська бізнес асоціація: фіскальна сфера України покращується, але не для всіх

27 Листопада 2012, 10:45

За підсумками роботи підприємств у II-III кварталах, загальний податковий індекс у порівнянні з 2011 роком збільшився на 0,59 – до 2,42 бала за п'ятибальною шкалою, пише газета "Коммерсант-Украина".

Зокрема, більш істотно підвищилася оцінка простоти адміністрування податків і самого податкового законодавства – з 1,62-1,76 бала до 2,32. Менш динамічно покращувалися показники фіскального тиску (з 2,11 до 2,56 бала) та якості податкового обслуговування (з 2,36 до 2,53 бала).

У Державній податковій службі ці досягнення відразу ж оголосили результатами своєї політики спрощення податкового адміністрування.Зокрема, у ДПС повідомили, що до кінця року витрати часу на податкову звітність знизяться до 320-350 год (за 2011 рік скоротилися з 657 до 491год).

Втім, поліпшення показників в більшій мірі стало наслідком збільшення в дослідженні ЄБА частки малого та середнього бізнесу, який в 2012 році став рідше стикатися з перевірками, ніж великий бізнес.

"Вперше малий і середній бізнес відзначає зниження пресингу в податковій системі", – говорить виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко. Ці компанії склали 45% вибірки асоціації. Відповідно, завдяки їх відповідям "на папері" зменшилася кількість перевірок бізнесу: 42% опитаних відповіли, що їх взагалі не перевіряли, тоді як раніше таких бізнесменів було тільки 21%.

Разом з тим джерело, знайоме з підготовкою звіту, зазначило, що великий бізнес уникнув участі в опитуванні ЄБА, чим спотворив результати, зробивши їх більш позитивними, ніж насправді. В останньому опитуванні брали участь 59 компаній, що удвоє менше, ніж раніше.

"Скорочення кількості респондентів говорить про те, що багатьом компаніям є про що сказати, але вони цього не зробили", – вважає він. Співрозмовник газети додав, що великим компаніям можна "взяти і донарахувати податків більше", ніж малим.

З тих, хто виявив бажання відповісти на питання, 60% вважають, що податковий режим у II-III кварталах не сприяв залученню інвестицій і ведення бізнесу, а 54% компаній визнали процес підготовки податкової звітності важким.

Прояв фіскального тиску полягає в пропозиціях сплати податків авансом – частка таких випадків зросла з 77% до 83%.

У ДПС випадки податкового тиску не коментують, але відзначають, що кількість підприємств, на яких пройшли планові перевірки, скоротилося на 39% порівняно з минулим роком.

Нагадаємо, у жовтні Європейська бізнес асоціація повідомила, що інвестори оцінили бізнес-клімат України та умови ведення бізнесу у третьому кварталі цього року на 2,14 балів з 5 можливих. Це найнижчий показник за всю історію дослідження – з 2008 року.

Читайте також: Податковий тиск на бізнес в Україні більший, ніж в Росії, Білорусі та Киргизії