Єврокомісія висловила готовність до посередництва між Україною та РФ у газовій суперечці

4 Березня 2018, 15:33

Віце-президент Європейської Комісії з питань енергетичного союзу Марош Шефчович заявив про готовність Єврокомісії виступати посередником у процесі з врегулювання газової суперечці між Україною та Росією.

 

Згідно із заявою, після звернення українського уряду в кінці тижня щодо становища української газової системи та імпорту газу з Росії, віце-президент Шефчович зв'язався з українським та російським урядами.

 

Протягом останніх днів віце-президент Шефчович мав розмови з прем'єр-міністром України Гройсманом, виконавчим директором "Нафтогазу" Коболєвим та міністром енергетики РФ Новаком.

 

"Розмови були зосереджені з приводу занепокоєння України щодо рівня тиску при постачанні газу з Росії для транзиту в Європейський Союз, а також з приводу нещодавнього рішення Стокгольмського арбітражного трибуналу", – йдеться у повідомленні.

 

"Всі існуючі зобов'язання щодо постачання і транзиту газу до ЄС дотримуються", – зазначено у заяві Єврокомісії.

 

Повідомляється, що "Нафтогаз" також поінформував Шефчовича про те, що ситуація знаходиться під контролем після прийняття Україною спеціальних заходів.

 

Водночас, російський міністр енергетики Новак дав запевнення в тому, що транзиту газу в країни-члени ЄС нічого не загрожує.

 

"Що стосується Стокгольмського арбітражу, то віце-президента Шефчовича поінформували, що "Газпром" має намір розірвати свої контракти з "Нафтогазом". Ця процедура може, однак, зайняти деякий час та не буде мати безпосередніх наслідків щодо постачання газу"

 

У цьому контексті віце-президент Шефчович закликав обидві сторони знайти задовільне вирішення цього питання: «Європейська комісія готова брати участь і виступати посередником у тристоронньому процесі, який в минулому довів свою ефективність у подоланні розбіжностей між сторонами. Через складність і делікатність цього питання, ми будемо продовжувати вивчати можливості такого процесу в двосторонньому порядку».

 

«Україна і Росія підтвердили свою готовність залишатися в тісному контакті з Європейською Комісією. Я буду уважно стежити за ситуацією, щоб переконатися, щоб була постійна гарантія транзиту російського газу через Україну в ЄС, оскільки це є нашим пріоритетом", – наголошується у заяві.

 

Нагадаємо, 3 березня, президент України Петро Порошенко заявив про подолання критичної ситуації з газопостачанням країни. Також він відзначив, що російський газовий монополіст «Газпром» компенсує високу вартість природного газу, який був 2-3 березня імпортований з країн Європейського Союзу для подолання дефіциту палива в українській газотранспортній системі, що був викликаний неправомірними діями російського постачальника.

 

2 березня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що ситуація з газопостачанням в Україні буде введена в штатний режим орієнтовно 6 березня. 

 

До цього, Національний нафтогазовий холдинг "Нафтогаз України" на тлі відмови російського газового монополіста "Газпром" поставляти в Україну в березні раніше законтрактовані обсяги газу, уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.

 

Раніше президент Петро Порошенко повідомив, що НАК "Нафтогаз України" може звернутися в арбітражний трибунал за додатковою компенсацією через дії "Газпрому" щодо транзиту газу.

 

Як повідомлялося, президент Петро Порошенко в п'ятницю, 2 березня, скликав нараду через рішення російського "Газпрому" розірвати всі контракти з Україною щодо поставок та транзиту газу. 

 

Нагадаємо, наприкінці грудня 2017 року Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо постачання Україні російського газу, яким суд задовольнив основні вимоги української сторони, але, оскільки не всі вимоги були задоволені, за підсумками першого рішення Нафтогаз залишався винен Газпрому близько 2 млрд дол.

 

28 лютого Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, відповідно до якого суд зобов`язав Газпром виплатити Нафтогазу 4,63 млрд дол. За результатами розгляду двох справ Газпром винен українській компанії 2,56 млрд дол.

 

У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржуватимуть його. 1 березня Газпром відмовився від своїх зобов`язань щодо постачання в березні в Україну газу і повернув Нафтогазу передоплату за це паливо. У Кабміні заявили, що відсутність в загальному балансі російського газу не завдасть істотної шкоди національній економіці. При цьому з метою мінімізації ризиків для роботи української ГТС уряд запровадив режим економії газу впродовж кількох днів.

 

2 березня в «Газпромі» заявили про намір ініціювати в Стокгольмському арбітражі процедуру розірвання чинних контрактів із Нафтогазом.