Януковича закликають повернути Україну на європейський шлях розвитку

12 Серпня 2011, 12:26

«Ми, фахівці з питань європейської інтеграції, вважаємо, що події, пов’язані з судом і взяттям під варту лідера опозиції Юлії Тимошенко, негативно вплинуть на переговорний процес з ЄС, та на реалізацію раніше визначених Україною зовнішньополітичних пріоритетів. Упевнені, подібна зміна курсу внутрішніх реформ не може залишитись без Вашого реагування», – йдеться у листі.

Автори звернення відзначають, що «сигнали, отримані від міжнародних інституцій та країн-членів ЄС недвозначно свідчать про те, що політично вмотивований суд над лідерами опозиції може стати тією «червоною лінією», перетнувши яку, неможливо сподіватися на реалізацію амбітних планів України в європейському напрямку».

«Зокрема, укладання та ратифікацію Угоди про Асоціацію може бути зірвано, а процес отримання безвізового режиму – заблоковано, оскільки слідування демократичним стандартам є невід’ємною умовою обох цих процесів», – наголошують автори листа.

Фахівці з питань європейської інтеграції вважають, що для того, щоб політичний процес в Україні відбувався у цивілізованих європейських формах, потрібно припинити симуляцію реформ. Натомість провести справжні, змістовні та виважені реформи: конституційну, судово-правову, адміністративну, виборчого законодавства, енергетичного сектору тощо.

«Необхідно повернути в наше життя чесну політичну конкуренцію, адже випадок із судовим процесом над Юлією Тимошенко не поодинокий. Він остаточно підтверджує переконання українців та представників міжнародної спільноти в тому, що принципи верховенства права та справедливого, незалежного судочинства в Україні не забезпечено», – йдеться у листі.

Автори звернення також вважають, що новий виток політичного конфлікту на тлі другої хвилі глобальної економічної кризи згодом може перерости у нове суспільне протистояння чи пряме протиборство влади з власним народом. «В країні актуалізуються тривожні тенденції монополізації влади, відходу від традицій демократії та суспільного діалогу. Ці процеси відкладають стратегічну для України європейську перспективу на невизначений час», – йдеться у зверненні.

«Закликаємо Вас повернути Україну на європейський шлях розвитку, щоб проєвропейська риторика влади не розходилася з реальними діями, а внутрішньополітичні конфлікти вирішувалися у спосіб, який би не ставив під сумнів щирість європейських прагнень України та розуміння владою базових демократичних цінностей», – говориться у листі.

Лист підписаний головою Громадської експертної ради при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС Олегом Рибачуком.

Як повідомлялось, 5 серпня Печерський районний суд заарештував Тимошенко.

Після цього США, Канада, Німеччина, Велика Британія, Франція, країни "Вишеградської четвірки" (Угорщина, Польща, Словаччина і Чехія), Європейський Союз і Організація з безпеки і співробітництва в Європі висловили стурбованість у зв'язку з таким рішенням, а Росія зазначила, що судовий розгляд стосовно Тимошенко має бути справедливим і безстороннім. Також занепокоєння висловили міжнародна неурядова організація Freedom House та Європейська народна партія.