Як Україна з Росією “товаришувала”. Шлях від старшого брата до сусіда-агресора

11 Липня 2017, 17:00

Впродовж кількох років, після анексії Криму та початку війни на Донбасі, стосунки України та Росії значно загострились та навіть перейшли на новий етап. Розширились санкції, збільшився "чорний список" росіян, а також перелік заборонених до показу фільмів та серіалів, які пропагували діяльність РФ серед українcьких глядачів. Зовсім свіжим кроком стала ідея з біометричним контролем на кордоні України для іноземців, який повинен запрацювати вже з 1 січня 2018 року. Тиждень.ua оглянув наслідки українсько-російської "дружби".

  • Біометричний контроль

10 липня 2017 року РНБО схвалила введення із 1 січня 2018 біометричного контролю на кордоні для іноземців, а також впровадження електронної системи попередньої реєстрації громадян РФ, які мають намір в’їхати в Україну. Раніше секретар РНБО Олександр Турчинов виступив за ухвалення закону про введення візового режиму для росіян до того, як Верховна Рада піде на канікули. У свою чергу, прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков заявив, що у разі введення Україною візового режиму з РФ російська сторона реагуватиме відповідно до власних інтересів. Слід додати, що вже минулого року, за даними опитування, введення візового режиму з Росією підтримала майже половина українців.

 

  • Економічні та інші обмежувальні санкції

Петро Порошенко 16 травня ввів у дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Серед компаній, які потрапили під дію санкцій, зазначені російські ресурси Mail.ru, Яндекс, ВКонтакте та Однокласники, а також низка російських банків, авіакомпаній і ЗМІ: РЕН ТВ, НТВ ПЛЮС, РБК, ТНТ, Первый канал. Загалом у списку санкцій України 1 228 фізичних осіб та 468 юридичних

 

  • "Чорний список" росіян

Впродовж кількох років "чорний список росіян" значно розширився. Якщо у 2015 році на територію України було заборонено в'їзд понад 1700 громадянам Росії, то за початок 2017 туди приєдналися ще 70 артистів, серед яких є ті, хто незаконно відвідав анексований Росією Крим. Варто додати, що у Раді хочуть внесуть законопроект, який зобов'яже організаторів інформувати СБУ про запрошення російських артистів. Віце-прем'єр- міністр В'ячеслав Кириленко при цьому додав, якщо артист не виступав у Криму і не робив антиукраїнських заяв, то організатор отримає погодження.

 

  • Заборона російських фільмів і телеканалів

22 квітня 2016 року в Україні набули чинності зміни до закону "Про кінематографію", згідно з якими забороняється демонстрація російських фільмів, не лише відзнятих після 1 січня 2014 року, але і показаних після цієї дати.  Вже через кілька днів Держкіно заборонило показ 34 фільмів.  Всього ж до кінця 2016 року у список заборонених до показу фільмів потрапили 174 фільми. Варто додати, що на території України також обмежили розповсюдження 73 російських телеканалів. Восени 2016 Петро Порошенко підписав Закон України № 1715-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», який дозволив Нацраді штрафувати теле- і радіоканали. 

 

  • Зупинення авіасполучення з Росією

Україна офіційно припинила авіасполучення з Росією 25 жовтня 2015 року. У Міністерстві інфраструктури назвали умовою відновлення взаємних польотів те, що «російські авіакомпанії повинні припинити порушувати законодавство України, перестати літати в окупований Крим і заплатити ті штрафні санкції, які вже були нараховані», а сума санкцій складає майже 700 мільйонів гривень. Слід зазначити, що санкція діятиме до скасування заборон, введених авіаційною владою РФ відносно українських авіакомпаній.  

 

  • Проект "Стіна"

На початку вересня 2014 року колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що Україна запускає проект під назвою «Стіна» для зміцнення кордону з Росією. Однак реалізація проекту значно затягнулась, і терміни завершення проекту планували змістити з 2017 на 2020 рік.​ Згодом прокуратура Чернігівської області відкрила кримінальне провадження проти держпідприємства, яке незаконно використало 1,8 млн грн бюджетних коштів, виділених на будівництво, а прикордонників на Харківщині запідозрили у розкраданні військового майна на суму понад 4 мільйони гривень. Незважаючи на це, міжнародні організації та представники дипломатичних установ іноземних держав схвально оцінили проект облаштування державного кордону України та Росії, який реалізовували саме на Харківщині.