Грузинський фронт кремлівських провокаторів

1 Жовтня 2010, 00:00

Навряд чи новина про те, що ізраїльтянина Авігдора Ескіна не пустили на грузинську територію і відправили з тбіліського аеропорту додому, заслуговувала б на увагу українських читачів, якби не колоритна особа потерпілого від рук грузинських прикордонників і не політичний контекст цього справді незначного інциденту. Річ, зокрема, у тім, що в останні місяці цей «політолог», як він сам себе називає, часто бував і в Україні, й щоразу у вельми специфічному контексті.

Наприклад, 1 квітня Ескін у парі з ветераном КДБ Жоржом Дигасом намагався провести в Києві прес-конференцію від імені Міжнародної української спілки учасників війни, присвячену поданому цієї організацією кількома днями раніше позову до Окружного адміністративного суду Києва проти екс-президента країни у зв’язку з його указами щодо присвоєння Степанові Бандері й Романові Шухевичу звань Героїв України. Цікаво, що на прес-конференції від імені так званої організації ветеранів війни не було жодного… ветерана війни. Натомість організатори змогли залучити керівника Асоціації малолітніх в’язнів гетто й концтаборів та кількох ізраїльтян, які вижили під час голокосту. Прес-конференцію зі скандалом зірвали радикали зі «Свободи», які лементами «КДБістам слова не давали» заглушили Дигаса. Завдяки скандалу захід став інформаційною подією. Заголовки в ізраїльській пресі репетували: «Український антисемітизм: єврейських старих прогнали в Ізраїль».

Це не єдиний приклад самовідданої участі Ескіна в боротьбі з «фашизмом» на українському ґрунті. Так, трохи раніше в Харкові з ініціативи проросійського панслов’янського руху відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Друга світова війна: уроки й значення для України». По суті, це була стандартна пропагандистська акція з дискредитації українського націоналістичного історичного дискурсу зі стандартними учасниками: від Дмитра Табачника й Миколи Азарова від української сторони до відомого православно-націоналістичного діяча Алєксандра Крутова й історика від агітпропу Алєксандра Дюкова від російської. І хто б ви думали представляв на цьому заході Ізраїль? Правильно – Авігдор Ескін.

Під час президентської кампанії в Україні цей «політолог» був досить затребуваний на ізраїльському телебаченні зі страшилками про «небувале зростання антисемітизму в Україні» у зв’язку з фактом юдофобських висловлень кандидата в президенти Сергія Ратушняка. Неважливо, що електоральний урожай ужгородського антисеміта можна було роздивитися тільки під мікроскопом. У свідомість багатьох ізраїльських телеглядачів завзято навіювалася думка, що п’ятирічна каденція Віктора Ющенка і його політика з «глорифікації нацистських злочинців» довели до того, що антисеміти беруть участь у президентських виборах, а євреїв на вулицях розривають на клаптики «фашисти-бандерівці».

Знайомий дискурс, чи не так? Ми вже звикли сприймати його з російського телебачення та зі шпальт газети «2000». Тому, мабуть, нас не має дивувати те, що знайшлися охочі транслювати його і в Ізраїлі.

Однак у випадку з «правозахисником» та «мужнім борцем із фашизмом», як цілком серйозно іменують Ескіна апологети, не все так просто: у самому Ізраїлі він був засуджений за праворадикальну підбурливу діяльність; Ескін дружить із відвертими фашистами в Росії. Антисемітизм і профашистська ідеологія російських правих не заважають Ескіну товаришувати з ними, наприклад, з Алєксандром Дуґіним, членом Центрального штабу Націонал-пат­­ріотичного фронту «Па­­м’ять».  Крім Дуґіна є поміж російських друзів Ескіна і ще відвертіші наці. Але, як стверджує  російсь­ко-ізра­їль­сь­­кий олігарх Лєонід Невзлін (один із екс-керівників нафтової ком­­панії «ЮКОС»; кілька років тому Ескін вимагав від Ізраїлю видати його Росії), саме через «маргінального російського політика Алєксандра Дуґі­­на» Ескін вийшов на представників російської влади, яким згодом надавав різні послуги.  

Український фронт не єдиний у діяльності Ескіна та його команди. Коли Кремль каже «Фас», Ескіну не треба двічі повторювати: чи йдеться про Естонію, яку він закликав стерти з політичної карти, чи про Грузію, на вулицях якої він так бажав побачити російські танки. І якщо після цього Ескін їде до Тбілісі для участі в круглому столі проросійської організації, котру крім як п’ятою колоною у Грузії ніхто не називає, у діях прикордонників немає нічого дивного.    

Усе це копирсання дрібних провокаторів не заслуговувало б на увагу, якби вони не були частиною системної роботи Кремля на пострадянському просторі. Очевидно, що скандал з Ескіним, а також із російськими учасниками того самого круглого столу (поміж яких був, наприклад, один із колишніх керівників відверто неонацистського руху «Російська національна єдність», який нині розпався), також не допущеними в Грузію, був частиною стратегії, спрямованої на зрив засідання ПАРЄ в Тбілісі. А про рівень координації всієї стратегії може свідчити те, що російська делегація справді за день до початку засідання ПАРЄ відмовилася брати в ньому участь.