Глибокорозпушувачі: функція, типи та ефективність у сільському господарстві

28 Листопада 2023, 11:53

Перш ніж купити глибокорозпушувач на AGRO.RIA або будь-якому іншому сайті, де продається нова чи б/у сільськогосподарська техніка, пропонуємо ознайомитись з особливостями даного виду пристроїв та їх роль в аграрному секторі економіки.

Функція глибокорозпушувачів

Глибокорозпушувачі – це сільськогосподарські машини, призначені для розпушування ґрунту на великій глибині. Вони використовуються для поліпшення структури ґрунту, підвищення його водо- та повітропроникності, усунення щільних шарів та зниження ерозії. Глибокорозпушувачі також сприяють збільшенню врожайності культур, оскільки забезпечують краще проникнення коренів рослин у ґрунт і більш рівномірний розподіл поживних речовин і вологи.

Глибокорозпушувачі використовуються як перед оранкою, так і після збирання врожаю. Додатковою функцією глибокорозпушувачів може бути видалення кореневої системи та знищення бур’янів.

Типи глибокорозпушувачів

Глибокорозпушувачі бувають двох типів:

  1. Причіпні – кріпляться до трактора за допомогою зчіпного пристрою та мають власні колеса для пересування та опори.
  2. Навісні – кріпляться до трактора за допомогою навісної системи та не мають власних коліс (зазвичай ціна навісного обладнання дешевша).

Причіпні глибокорозпушувачі зазвичай мають більшу продуктивність і потужність, ніж навісні, але також вимагають більшої витрати пального та більшої маневреності.

 

Конструкція та основні частини глибокорозпушувачів

Глибокорозпушувачі складаються з рами, на якій кріпляться робочі органи – лапи чи зуби. Лапи мають клиноподібну форму і проникають у ґрунт під кутом, створюючи підняті пагорби. Зуби мають прямокутну або гакоподібну форму і проникають у ґрунт вертикально, створюючи розсічені борозни. Глибина розпушування ґрунту залежить від типу робочих органів, швидкості руху машини та фізичних властивостей ґрунту. Зазвичай глибина розпушування варіюється від 20 до 60 см залежно від модифікації агро техніки. Деякі моделі обладнання мають вальці голчасті для подрібнення поверхневого шару ґрунту.

Які функції виконують основні складові частини глибокорозпушувачів:

  1. Жорстка рама дозволяє забезпечити рівномірне занурення робочих органів по всій ширині захвата.
  2. Лапа розпушувача має надійну та просту конструкцію системи захисту від перевантажень, влаштованої таким чином, що за допомогою однієї пружини стиснення та кінематики пов’язаних з ним ланок досягається ефект щодо рівномірного силового розподілу навантаження на лапу при спрацюванні системи від непрохідних перешкод.
  3. Голчасті вальці подрібнюють поверхневий шар ґрунту, що сприяє утриманню вологи, а також знищенню бур’янів.

Ефективність глибокорозпушувачів

Ефективність глибокорозпушувачів залежить від наступних факторів:

  • тип ґрунту,
  • глибина обробки,
  • швидкість руху,
  • конструкція,
  • налаштування робочих органів.

Для досягнення найкращих результатів необхідно правильно підібрати тип і розмір робочих органів, а також дотримуватись оптимальних параметрів режиму роботи.

Застосування глибокорозпушувачів у сільському господарстві

Процес глибокорозпушування  рекомендується проводити у посушливих або навпаки – надмірно вологих регіонах, а також степових районах, де існує великий вплив вітрової ерозії або горбистих місцевостей, в яких родючий шар ґрунту схильний до змиву.

Крім того, глибокорозпушувачі стануть у нагоді у будь-якому господарстві, тому що періодичне глибокорозпушування (наприклад, під просапні культури з потужною кореневою системою) стане відмінним доповненням до плуга, дозволивши позбутися плужної підошви.

Важливо знати! Перш ніж проводити глибокорозпушування, обов’язково перевірте ґрунт пенетрометром, оскільки, можливо, земельна ділянка більше потребує оранки плугом.

Переваги глибоко розпушування перед оранкою:

  1. Витрата палива при значно більшій глибині обробки менша, ніж у плуга.
  2. Потенціал накопичення вологи в даному випадку значно вищий за традиційну оранку.
  3. На поверхні ґрунту зберігаються рослинні залишки, що перешкоджають вітровій та водній ерозії.

Недоліки:

  1. У результаті активного розвитку патогенів, поля після глибокорозпушувача вимагають більшого пестицидного навантаження, ніж після плуга.
  2. Глибокорозпушувачі гірше підрізають багаторічні бур’яни, а насіння однорічників рослин залишається на поверхні.

Сучасні технології та інновації в глибокорозпушувачах

Сучасні глибокорозпушувачі оснащуються гідравлічною системою, яка дозволяє регулювати глибину обробки залежно від типу ґрунту та рельєфу місцевості. Сьогодні у продажу можна зустріти с/г машини оснащені системами контролю та моніторингу, які дозволяють відстежувати параметри роботи машини та коригувати їх за потреби.

 

 

Автор:
Тиждень