Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас повідомив про необхідність розпочати діалог з питання обмеження ядерних озброєнь, поки процес не вийшов з-під контролю. Про це він заявив у Берліні, коментуючи вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності.
"Багатосторонні правила мають все більше "дірок", ми стоїмо перед загрозою прийти до того стану, коли саме ядерна зброя більше не підлягатиме ніяким обмеженням", – наголосив Маас.
За його словами, укладений 1987 року договір показав, що можливо здолати недовіру заради загальної безпеки навіть за часів крайньої конфронтації. Глава МЗС ФРН закликав подумати про це тих, хто приймає рішення у Вашингтоні й Москві.
Водночас німецький міністр вказав на те, що ще президент США Барак Обама вимагав від Росії розвіяти звинувачення в можливому порушенні нею Договори про РСМД.
Маас додав, що також розмовляв з російським колегою Сєргєєм Лавровим, закликаючи проявити прозорість у відповідному питанні.
"Ми стурбовані розгортанням у Калінінграді ракет, здатних нести ядерні боєголовки. І ми не можемо закрити очі на те, що наші східні партнери в Європі ще більше стурбовані цим", – заявив Маас.
Крім того, він зазначив, що представники Берліна ведуть переговори в США з американськими політиками.
"Ми хочемо зберегти РСМД, тому що не хочемо, щоб Німеччина або будь-яка інша країна в Європі стала ареною спіралі ядерного озброєння… Але цього недостатньо… Ми хочемо більшого, і нам треба більше. Яким би важливим для світової архітектури контролю над озброєннями не був цей договір, одно лише його збереження не забезпечить мир у Європі. Ми стикаємося з абсолютно новою ситуацією в політиці роззброєння і контролю над озброєннями і з багатьма новими викликами", – підкреслив дипломат.
Міністр також наполягає на відкритому обміні думками між США, ЄС і Росією з проблем безпеки у Європі. У цьому процесі, на його думку, також важливий контакт Євросоюзу із східними сусідами за межами зовнішніх кордонів ЄС. Потрібний і глобальний режим транспарентності в питанні ядерних ракет. Глава МЗС ФРН додав, що контроль над озброєннями повинен знову стати основним компонентом міжнародної дипломатії.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що США виходять з договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД) з Росією.
4 жовтня голова Пентагону Джеймc Меттіс заявив, що розгортання Росією ядерних ракет з порушенням Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності є "неприйнятним", і якщо Москва не повернеться до виконання своїх зобов'язань, Вашингтон повинен буде вживати заходів.
Раніше генсек НАТО Єнс Столтенберг висловив стурбованість тим, що Росія не дотримується зобов’язань за Договором про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF).