Freedom House назвала “невільною” свободу преси в Україні в 2013 році

1 Травня 2014, 19:20

"Рейтинг України за календарний 2013 р. погіршав з 60 до 63 балів через різке зростання переслідування і насильства проти журналістів, включаючи випадки цілеспрямованого переслідування журналістів поліцією і найнятими бандитами під час висвітлення протестів Євромайдану, що почалися в листопаді", – зазначається у доповіді.

Його автори також звертають увагу на те, що до початку протестів зросла концентрація акцій друкованих ЗМІ у урядових груп, таких як Ukrainian Media Holding, що призвела до виходу провідних журналістів з її видань, включаючи Forbes Ukraine і Корреспондент. У мовному секторі в ТВi, одному з тих небагатьох, що залишалися критично налаштованими телеканалами, пройшли ряд змін власників у квітні, що стало приводом для виходу більш ніж 30 його журналістів.

Водночас, в Freedom House підкреслюють, що в Україні "пригнічення свободи ЗМІ прискорило зміну уряду на початку 2014 року, і в результаті умови кардинально змінилися".

Ситуація з медіа свободами в Україні минулого року мала негативні наслідки для усього регіону Євразії, до якого автори звіту відносять пострадянські країни за винятком прибалтійських. З трьох частково вільних країн – України, Грузії і Молдови – в 2013 році в регіоні таких залишилося тільки дві. "Євразія в 2013 році зберегла гірші у світі рейтинги: жодній країні не був присвоєний статус вільної, 2 країни (17%) отримали статус частково вільних, і 10 (83%) – невільних. Через пониження статусу України більшість населення в цьому регіоні (97%) зараз проживають у країнах із невільною сферою ЗМІ, і тільки 3% живуть в частково вільних країнах", – констатується в доповіді.

Так, в Євразії розташовані 3 з 8 країн з гіршими порушеннями свободи преси у світі – Білорусь, Узбекистан і Туркменістан. Інші держави в регіоні, що викликають особливе занепокоєння – Росія і Азербайджан. "У 2013 р. російський уряд ввів в дію додаткові правові обмеження на свободу слова. Однією з найпомітніших подій року стало грудневе рішення президента Володимира Путіна скасувати одне із старих державних російських агентств новин – РИА Новости – і влити його в нову організацію під назвою "Россия сегодня", якою мав керувати прокремлівський телекоментатор Дмитро Кисельов", – йдеться в доповіді.

Автори відзначають, що сфера ЗМІ в Росії характеризується використанням піддатливої судової системи для переслідування незалежних журналістів, безкарною фізичною агресією, вбивствами журналістів і тривалим державним контролем і впливом майже на усі традиційні ЗМІ. Крім того, уряд РФ почав використовувати комбінацію законів, судового переслідування і нормативного тиску, щоб розповсюдити репресивні заходи на мережеві видання.

Загальний показник свободи ЗМІ у світі в 2013 році виявився найнижчим за останнє десятиліття. "Зниження було частково викликане серйозним регресом у декількох близькосхідних державах, погіршення ситуації в Туреччині, Україні, а також у ряді країн Східної Африки; а також погіршення ситуації у відносно відкритому інформаційному середовищі Сполучених Штатів", – відзначають автори.

Найвищим рівнем свободи преси відрізняється регіон Європи, що включає 42 країни – від Португалії і Ірландії на заході до Румунії і Туреччини на сході. А такі європейські держави, як Нідерланди, Норвегія і Швеція, із загальним рейтингом 10, були визнані країнами з найкращими показниками медіа свобод.