Філіпп де Лара наголосив, що кожен народ повинен вимагати визнання власних трагедій. «Саме євреям треба було б згадувати та відзначати Голокост, саме вірменам треба було б пам’ятати, відзначати та вимагати визнання геноциду 1915 року, українцям требу було б пригадувати та вимагати визнання Голодомору. Це моральний та політичний обов’язок. Але чи повинен кожен народ залишатись замкненим у своїй трагедії? Безумовно ні. Насамперед, тому, що боротьба за визнання цих жахів адресована для інших», – сказав він.
«У випадку Голодомору або вірменського геноциду – де була очевидна причина – йшлося про просте відновлення історичних фактів перед завісою брехні, заперечення та спотворення фактів», – вказав де Лара.
Він підкреслив, що визнання подібних злочинів адресовані усім – до спільної пам’яті.
В той же час він вказав, що важко зробити простий перелік репресій в Україні, серед яких і Голодомор, і вторгнення радянської влади в Західну Україну, і вторгнення нацистських військ, і знищення єврейського населення, і етнічні чистки 1943-47 років.
«Багато людей з труднощами розуміє те, що відбувалось на ваших теренах. Це ускладнюється тим, що української держави як такої не існувало між 1920 та 1991 роками. Всі факти, які я озвучив, не так вже відомі на Заході», – сказав він.
Читайте також: Філіпп де Лара: «Тоталітарні режими мертві, але вони донині справляють сильний вплив на різні держави та їхню культуру»
Як відомо, Філіпп де Лара – професор університету Париж II (Університету Пантеон-Ассас) (філософія та політичні науки). Досліджує питання антропології тоталітаризму. Співпрацює як критик із відомим у Франції інтернет-виданням nonfiction.fr.