Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Французька преса про візит Лаврова і Шойгу: від «руки геть від України» до «неприпустимості» присутності «вагнерівців» у Малі

Світ
15 Листопада 2021, 11:50

Наприкінці тижня Париж відвідала російська офіційна делегація на чолі з двома міністрами: оборони та закордонних справ. Напередодні їхньої зустрічі з французькими колегами російська преса майоріла заголовками про «серйозну розмову», яку Лавров «обіцяє» представникам французького уряду. Після того, як переговори відбулися, тепер уже французькі медіа повідомили про «серйозні попередження», що почули росіяни в Парижі. Як зазначає спільний підсумковий прес-реліз, підписаний очільниками МЗС та Міністерства оборони Франції, Жан-Ів Ле Дріан і Флоранс Парлі «висловили свою занепокоєність погіршенням безпекової ситуації в Україні» та попередили росіян «про серйозні наслідки будь-якого подальшого можливого зазіхання на територіальну цілісність України».  Французькі міністри також повідомили Москву про «неприйнятність» для Парижа розміщення найманців з російської воєнізованої структури «Вагнер» у Сахельсько-Сахарській смузі в Африці.

Підсумкова заява наголошує, що російських гостей «заохотили скористатися привілейованими взаєминами з Білоруссю, щоб зупинити міграційну кризу на кордоні цієї країни». Російська тема не зникала зі французької урядової комунікації протягом цілої п’ятниці. Через кілька годин після завершення франко-російської зустрічі Еммануель Макрон закликав Росію «негайно вивести своїх найманців і військові сили з Лівії», оскільки «вони загрожують стабільності та безпеці країни та всього регіону».

Французький щоденний часопис Le Parisien зазначає, що «французький уряд прийняв у Парижі делегацію з Кремля, коли в Білорусі та на кордоні з Україною були зафіксовані пересування російських військ… Зустріч була дуже важкою. Цієї п’ятниці міністри закордонних справ та оборони Жан-Ів Ле Дріан та Флоранс Парлі у Парижі провели «твердий та вимогливий діалог» з російськими колегами, з метою «збільшення передбачуваності та стабільності наших відносин». Часопис коментує: «Не було нічого ані стабільного, ані передбачуваного в російських військових маневрах у той день, коли французька сторона воліла поспілкуватися на тему справи Навального, ситуацію на Близькому Сході та в Афганістані, а також – про пересування військового контингенту на кордоні з Україною. Ці «незвичні переміщення» дуже серйозно сприйняли у Франції, яка миттєво позиціонувалася, озвучивши попередження Москві».

Читайте також: Світові ЗМІ про ситуацію на польсько-білоруському кордоні: між «впустіть їх нарешті» і «гібридною атакою»

Le Parisien також розповів, що «Франція підтримує ініціативу Анґели Меркель, яка попросила Путіна закликати білорусів до порядку». Париж також нагадав Росії про її «зобов'язання, взяті в рамках ОБСЄ, щодо прозорості військових переміщень і діяльності та повного виконання заходів довіри та безпеки, передбачених цими рамками». Газета цитує аналітика Франсуа Гейсбура, спеціального радника Фонду стратегічних досліджень і спеціаліста з міжнародних конфліктів, який висловлює сумніви, ніби Росії дійсно невигідні провокації на польсько-білоруському кордоні, як запевняє Кремль. На його думку, насправді білоруські погрози перекрити газ створюють сприятливий контекст для запуску Південного потоку-2, як альтернативного шляху, що дозволяє оминути білоруську територію.

Аналітичний сайт Сhallenges повідомляє: «Франція у п’ятницю застерегла Росію від будь-яких зазіхань на українські землі… Міністри закордонних справ і збройних справ Жан-Ів Ле Дріан і Флоранс Парлі під час переговорів у Парижі заявили своїм колегам Сєрґєю Лаврову і Сєрґєю Шойгу про свої занепокоєння погіршенням безпекової ситуації в Україні… Емманюель Макрон повідомив про намір в найближчі дні поспілкуватись телефоном з Путіним на тему України та Білорусі». Часопис цитує Петера Стано, речника відповідального за зовнішню політику в ЄС Жозепа Борреля: «Інформація, яку ми зібрали про ситуацію на українському кордоні, викликає занепокоєння». Сhallenges також надає слово українському міністрові Дмитру Кулебі: «Кремль мусить розуміти, що Україна має сильних союзників, і що ціна будь-якої військової авантюри… буде занадто високою для Росії».

Читайте також: Die Welt: Де починається Лукашенків бізнес на біженцях

Щоденний правий часопис Le Figaro пише про двосторонню зустріч: «Париж закликав Москву повернутися до переговорів за нормандським форматом та погодитись на переговори на рівні міністрів закордонних справ найближчим часом». Газета переповідає, що «Париж та Москва перекладають один на одного відповідальність за те, що така зустріч не відбулася минулого тижня в Парижі, хоча вона була узгоджена під час телефонної розмови від 11 жовтня між президентами Еммануелем Макроном, Владіміром Путіним і канцлеркою Анґелою Меркель… Керівник російської дипломатії розкритикував Берлін і Париж за те, що вони нібито не відповіли на «суттєві пропозиції» Москви щодо врегулювання конфлікту» на Сході України. Ці твердження категорично спростувала французька сторона, звинувативши саме росіян у «відмові» від проведення такої зустрічі. Часопис також цитує американського держсекретаря Ентоні Блінкена: «Ми дуже стурбовані деякими незвичайними переміщеннями військ, які ми бачимо на кордонах України, – сказав міністр закордонних справ журналістам, – Росія зробила б велику помилку, якщо б повторила те, що вона робила в 2014 році».

Чимало регіональних медіа поширили офіційний прес-реліз та передрукували повідомлення інформагентства AFP з наголосом на неприпустимості загарбницького збройного вторгнення російських військ до України.