Також наголошується, що дані за обсягами продажів російського газу за 2012 р. свідчать, що продаж газу «Газпромом» у Європі і країнах колишнього СРСР впав трохи більше, аніж очікувалося агентством.
«Європа і країни колишнього СРСР залишаються ключовими ринками для «Газпрому», який є монополістом з експорту російського природного газу. Наприклад, у другому півріччі 2012 року компанія одержала більш як 76% виручки від продажу газу за межами Росії, на яку припадало лише 44% від обсягу продажів газу. Зниження обсягів і цін з поставок газу до Європи частково викликане судовими розглядами з боку деяких європейських покупців газу, а також переговорами щодо перегляду цін і подальшими компенсаційними виплатами», – йдеться в повідомленні.
На думку аналітиків Fitch, це свідчить, що позиції «Газпрому» в Європі залишаються певною мірою непростими.
Проте Fitch вважає, що ціни й обсяги споживання газу в Європі за угодами «бери або плати» не зазнають значних змін в осяжному майбутньому. Умови «бери або плати» зазвичай поширюються на 80% обсягів поставок газу за контрактами, тому є деякий запас для зниження обсягів поставок газу, перш ніж спрацюють положення «бери або плати». Поступки «Газпрому» європейським покупцям становили не більше 10-15% сумарної ціни, що базується на нафті, і ціна за цими контрактами залишається істотно вищою за ринкові ціни на газ, які нині практично не пов'язані з ціною на нафту.
На думку Fitch, «Газпрому» доведеться продовжити переговори щодо подальших поступок з тими європейськими покупцями, які можуть мати альтернативні джерела поставок газу.
При цьому наголошується, що розслідування щодо зловживань на ринку, розпочате щодо Газпрому Європейською комісією минулою осені, також продовжується. Fitch не прогнозує якихось наслідків для рейтингів компанії в результаті цього розслідування, але воно може зрештою ослабити позиції «Газпрому» в переговорах з деякими ключовими європейськими покупцями і мати довгострокові фінансові наслідки для компанії.
Як повідомлялось, у 2011-2012 роках «Газпром» погодився знизити для ряду європейських партнерів контрактні ціни на газ в середньому на 10%. Серед інших, знижки отримали французька GDF Suez, німецька Wingas, словацька SPP, турецька Botas, італійські Edison і Sinergie Italiane, словацька SPP та австрійська Econgas. Крім того, в кінці жовтня 2012 чеський підрозділ німецького енергоконцерну RWE – RWE Transgas – оголосив, що добився в суді скасування штрафів за прописаний в довгострокових контрактах «Газпрому» принцип «бери або плати» («take-or-pay»).