Фінансову розвідку майже з необмеженими повноваженнями пропонують підпорядкувати Януковичу

11 Березня 2013, 10:09

Як стверджують джерела видання, у міністерствах проект закону вже погодили, але із зауваженнями.

Варто відзначити, що протягом двох місяців про підпорядкування фінансової поліції – нової потужної структури, якій доручать боротьбу з усіма економічними злочинами, сперечались голова МВС Віталій Захарченко і керівник Міністерства доходів і зборів Олександр  Клименко.

Новий правоохоронний орган повинен буде опікуватись всіма правопорушеннями проти економічних інтересів держави, розосередженими нині між шістьма різними структурами (які будуть ліквідовані): податковою міліцією у складі Міністерства доходів, управліннями по боротьбі з економічною та організованою злочинністю МВС, відділом контррозвідувального захисту економіки СБУ, боротьби з контрабандою митниці та Державної фінансової інспекції України.

Серед функцій Служби фінансових розслідувань буде і контроль за дотриманням законодавства в сфері держзакупівель, і боротьба з розтратою бюджетних коштів на всіх рівнях, включно з підприємствами, які отримують допомогу з державних або місцевих бюджетів, та проведення внутрішнього аудиту розпорядників бюджетних коштів. Крім того, у функції фінансової поліції буде входити протидія відмиванню доходів та боротьба з корупцією.

Арсенал для боротьби з економічними злочинами у фінансових поліцейських буде таким само широким, як і у інших силовиків. Зокрема, як і нинішня податкова міліція, вони зможуть проводити перевірки та оперативно-розшукову діяльність. Але до цього приплюсують повний перелік прав, які зараз властиві співробітникам СБУ і МВС. Фінансові поліцейські, приміром, зможуть застосовувати фізичну силу, носити і застосовувати гумові кийки, сльозогінний газ і навіть вогнепальну зброю. Правда, використання останнього буде суворо обмежена –цього в проекті закону окремо присвячені дві глави.

Серед інших повноважень СФР, які пропонуються законопроектом, – право законодавчої ініціативи, можливість зупиняти операції з бюджетними коштами. Понад те, вони зможуть стежити за громадським правопорядком і адміністративними порушеннями, а в разі чого – застосовувати заходи для боротьби з ними, хоча до економічних злочинів адмінпорушення стосунку не мають.

Сам законопроект авторства не має. «Форбс» опитав п'ять високопоставлених джерел в різних міністерствах і відомствах Кабміну, але жоден з них не зміг сказати, чия це ініціатива. З інформації джерел, його авторство не належить ні Клименкові або Захарченкові, ні міністру фінансів Юрію Колобову. Координаційний центр Комітету економічних реформ при президентові, який розробляє багато законодавчих ініціатив, також причетності до документа не має.

Реформу правоохоронних органів за дорученням президента курує його радник Андрій Портнов. Цілком можливо, що Служба фінансових розслідувань – його ідея. Опосередковано про це свідчить пропозиція підпорядкувати нове відомство безпосередньо президентові. Але підтвердити це припущення «Форбсу» не вдалося.