«Нам важливо показати, що українці можуть обговорювати глобальні проблеми і питання!» – доводив він, енергійно жестикулюючи й усміхаючись. Півторагодинна подія привабила багато охочих послухати. Готельний персонал навіть доставляв стільці.
Власне, учасники круглого столу були не зовсім глобальні, а радше американські, за винятком російського учасника інтернетного підприємця Юрія Мільнера. Британський учасник Тоні Блер обіцянки приїхати не дотримався. «Важливі справи на Близькому Cході», – розводив руками пан Пінчук.
Вела дискусію люб’язна і розкута блондинка Челсі Клінтон (донька екс-президента США), яка, вочевидь, успадкувала від своїх батьків вміння спілкуватися з людьми.
Не менш розкуто почувалися й інші гості на подіумі: старший радник держсекретаря Гілларі Клінтон з питань інновацій Алек Росс, інтернетний підприємець Шон Паркер, якого у прес-релізах величали співзасновником Facebook, один із керівників компанії Google Ерік Шмідт.
Пан Росс був таким розкутим, що кількаразово зауважував Челсі Клінтон, що працював там якось «із твоєю мамою». Замість того, щоб казати «з держсекретарем США».
Всі учасники розмови сходилися на думці, що інтернет створює нові можливості для доброчинності й філантропії, забезпечуючи легкий спосіб не лише пожертвувань, а й отримання інформації про використання коштів.
Саме під давоську подію Фонд Віктора Пінчука запустив сайт Української біржі благодійності ubb.org.ua, на якому потенційні жертводавці можуть легко обрати собі проект і надати на нього гроші.
«Ми дуже старанно добирали доброчинні організації для сайта і будемо їх регулярно перевіряти, –- запевнила мене Вікторія Телятник з УББ.
В аудиторії сиділи ще кілька заможних підприємців з України: у першому ряду Олександр Фельдман. Наприкінці дійства підійшов Петро Порошенко, якого я запитав, чи згоден він із заявою пана Пінчука перед гостями, що «філантропія завжди була важливою в нашому суспільстві».
«Я з ним погоджуюсь», – наполягав пан Порошенко. На зауваження, що в недалекі радянські часи філантропія була майже лайливим словом, він, частково погодившись, пояснював, що люди завжди намагалися робити іншим добро. Наприклад, всиновлювали дітей…
Петро Порошенко, проте, погодився, що сплачувати податки набагато важливіше, ніж виділяти кошти на філантропію.
Під час самого круглого столу слово «податки» не лунало, а представник американського уряду Алек Росс неодноразово наголосив, що роль держави у багатьох галузях варто обмежити.
Батько Челсі Клінтон – колишній президент Білл Клінтон добре знає, що заможні люди, особливо в Америці, набагато охочіше виділяють кошти на благодійні проекти, особливо, якщо там гучно згадується особа жертводавця.
Але проект реформи системи охорони здоров’я США, над яким працювала родина Клінтонів був провалений. Можливо, він справді був недосконалий.
А можливо, багатьом заможним впливовим людям легше часом виділити гроші на доброчинність, але не ділитися своїми прибутками на регулярній основі з державними структурами.
До речі, Челсі Клінтон зараз працює над докторською дисертацією в Оксфордському університеті, досліджуючи способи розвитку систем охорони здоров’я.
А решту часу, цікаво скільки, виділяє на доброчинність.
«Нумо сфотографуймося, і надішлемо фото твоїй мамі!» – вигукував хтось біля Челсі Клінтон після завершення круглого столу на тему інтернетної філантропії в Давосі.