Фальсифікації на виборах: Київ, Донбас та два округи з “традиціями”

30 Жовтня 2014, 11:40

Знамянка

Знам’янський округ №102 відомий в Україні ще від часу президентських виборів 2004 року.

Тоді це був округ під №100 (Знам'янський, Онуфріївський, Світловодський райони Кіровоградщини), але територіальні межі округу значною мірою співпадають з межами нинішнього 102-го (Знам’янський, Новгородківський, Олександрівський, Онуфріївський, Світловодський райони).

«Це був насправді буремний час: на дільницях стріляли, вибивали двері, розбивали вікна, крали мішки з бюлетенями, місцеві депутати в невідомому напрямку відвозили протоколи підрахунку голосів, це був повний «безпрєдєл», – згадує активістка і майбутній нардеп VIII скликання від «Народного фронту» Тетяна Чорновол події виборів на окрузі №100 у 2004 році.

Тоді факт фальсифікації результатів голосування 21 листопада (другий тур виборів президента) визнав Кіровоградський апеляційний суд, а МВС порушила справу та встановила, що вісім членів ТВК сфальсифікували протокол про результати виборів. Однак до суду справа потрапила тільки у 2007 році. Деяких винуватців засудили до 2 років позбавлення волі, але пізніше випустили на волю та змінили покарання на один рік випробувального терміну.

Про факти фальсифікацій на окрузі повідомляли також під час виборів 2006, 2007 та 2010 років.

Нині «Знам’янський округ» знову опинився у центрі уваги українців. Тут балотується колишній секретар київради Олесь Довгий, якого звинувачують у підкупі виборців на окрузі.

Кандидати від «Блоку Петра Порошенка» (БПП), які приїхали спостерігати за виборами на окрузі, повідомляли, що проти Довгого спеціально не виставили сильного опонента.

Вже у день виборів невідомі напали на автомобіль згаданих кандидатів у нардепи від БПП.

За результатами попереднього підрахунку голосів, Довгий перемагає зі значним відривом у 17%. Комітет виборців України вважає результати виборів на окрузі №102 нелегітимними.

«Є один найпроблемніший округ в Україні – це 102-ий, де перемагає відомий кандидат Олесь Довгий. Ми можемо говорити про округ, де були масові системні порушення, масова фальсифікація, в тому числі і факти підкупу виборців. Комітет виборців України визнав вибори на цьому окрузі нелегітимними”, – заявив голова правління Комітету виборців України Олексій Кошель.

Первомайськ

У 2012 році на окрузі №132 у Первомайську не змогли встановити результати виборів. Бюлетені на окрузі з боєм вивозив загін спецпризначення МВС та доставив до Окружного адміністративного суду Миколаївської області.

«Спочатку нам сказали, що вони будуть щось уточнювати. Ми чекали, що комісія буде працювати. Виконавча служба пообіцяла нам, що уточнення буде проходити тут (у приміщенні ОВК – Ред.), де є комісія», – розповів нардеп Геннадій Москаль, який перебував тоді на окрузі.

«Однак потім увірвався загін Беркуту, який зносячи все з ніг і відштовхуючи членів комісії буквально, викрав протоколи», – додав він.

Пізніше Москаль тоді оприлюднив фото протоколів ДВК, які свідчили, що на  етапі «транспортування» дані у протоколах ДВК змінили.

За попередніми результатами у електронній системі «Вибори», кандидат від тодішньої влади Віталій Травянко (заступник голови Миколаївської ОДА) лише на 332 голоси обійшов опозиціонера Аркадія Корнацького. Зрештою ЦВК ухвалила постанову про неможливість установлення достовірних результатів виборів на 132-му та ще чотирьох округах та запропонувала ВР призначити повторні вибори, що і відбулося.

На довиборах у грудні 2013 року Корнацький заявив про нові фальсифікації, зокрема, що кандидату Травянку «додали» 5 тис. голосів завдяки «каруселям» на окрузі.

На виборах 2014 року Корнацькому, який цього разу висувається від пропрезидентського «Блоку Петра Порошенка», протистоїть самовисуванець Василь Кацапина. За результатами опрацювання 88,58% протоколів, різниця між претендентами ще менша – 157 голосів, але лідером є Корнацький (за інформацією паралельного підрахунку голосів самого Корнацького, він випередив опонента на 272 голоси у підсумку).

Між тим, 27 жовтня Корнацький заявив про спроби підробити результати голосування та пообіцяв звернутися до правоохоронних органів.

28 жовтня довірена особа Корнацького Сергій Рохманов оприлюднив фото протоколів дільниці №480583, які свідчать, що 102 зі 103 голосів, які віддали Корнацькому на цій дільниці не враховані у електронній системі «Вибори».

Зранку 29 жовтня повідомили, що о 5:45 голова ОВК Віктор Зосімов здійснив спробу покинути приміщення ОВК з печаткою, але був спійманий спостерігачами і повернутий в ОВК.

Вдень Корнацький заявив, що керівництво ОВК самоусунулося і робота комісії фактично паралізована.

Окрім того, заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив, що до з Миколаєва до Первомайська направили слідчу групу МВС для перевірки стану справ на окрузі.

Також Корнацький прямо звинуватив у фальсифікації виборів голову Миколаївської ОДА Вадима Мерікова.

Київ

27 жовтня голова Комітету виборців України Олексій Кошель заявив, що хід голосування та стан справ з підрахунком голосів дають підстави уважати «проблемними округами 102-й (на Кіровоградщині), а також 217-й та 220-й у Києві.

З 217-го округу, де висувалися комбат «Азова» Андрій Білецький та екс-регіонал Вадим Столар у день голосування повідомляли про втручання невідомих у роботу серверів ОВК. Допуск сторонніх до серверної, за повідомленням МВС, допустив голова ОВК.

Між тим, процес приймання інформації від ОВК уночі відбувався доволі спокійно.

На 220-му окрузі у Подільському районі затримали організатора «каруселів». Також за інформацією КВУ, на цьому окрузі скуповували виборців.

Донбас

До переліку проблемних округів на цих виборах додалися округи з Донецької області.

Ще 27 жовтня «імітацією виборів» назвали події на округах №№45, 52 та 53 у Донецькій області.

На окрузі №45 екс-регіоналу Юхимові Звягільському вистачило для перемоги відкриття лише чотирьох дільниць. На 52-му та 53-му також перемагають екс-регіонали Ігор Шкіря та Олег Недава.

Станом на 29 жовтня, за інформацією мережі ОПОРА, паралізована робота ОВК №59. Також на кількох дільницях цього округу спостерігачі мережі зафіксували аномально високу явку виборців. За інформацією електронної системи "Вибори", на окрузі перемагає самовисуванець Сергій Сажко.

На окрузі №49, де перемагає самовисуванець Денис Омельянович ситуація також напружена. Тут зафіксовано допуск невідомих до серверної кімнати, а голова ОВК від 28 жовтня перебуває у лікарні. Крім того, на одній дільниць також зафіксували аномально високу явку (Омельянович переміг з різницею у 500 голосів на цій ДВК).

Також нагадаємо, що напередодні виборів на Донеччині змінили 17 членів ОВК округу №52.

Також про фальсифікації на окрузі №52 заявив оглядач Тиждень.ua Денис Казанський, який перебував на Донеччині у день голосування.

Чернігівщина

Повідомлення про порушення у Чернігівській області надходили з трьох із шести округів.

У 207-му окрузі 27 жовтня "замінували" приміщення ОВК. Представники кандидата від БПП Анатолія Євлахова заявили про інсценування, сплановане кандидатом-опонентом Ігорем Рибаковим. За інформацією Євлахова, він переміг на окрузі з перевагою у 601 голос.

Зранку 28 жовтня на цій ОВК знову сталася пригода: комісія перервала засідання до 13:00, а члени залишили приміщення.

На окрузі №208 спостерігачі зафіксували на відео переписування протоколів ДВК. Також у залі окружкому знайшли печатки ДВК округу.

 

Майже аналогічна ситуація сталася на 206-му виборчому окрузі, де члени ДВК запаковували виборчу документацію просто у примущенні окружкому.