Есперти пояснили Януковичу, що його антикорупційна стратегія – звичайна фікція

10 Грудня 2012, 14:15

Підписанти нагадали Януковичу, що минув рівно рік, як він схвалив Національну антикорупційну стратегію на 2011-2015 роки. На неї у листопаді 2011 року уряд передбачив виділення 820,52 млн грн бюджетних коштів.

«На превеликий жаль, ця антикорупційна держпрограма – одна з найбільш вартісних серед усіх держпрограм – розроблювалася й затверджувалася без будь-якого обговорення з громадськістю, що прямо суперечить вимогам чинного законодавства», – сказано у листі.

«Аби дати об’єктивну оцінку ефективності реалізації антикорупційної держпрограми, коаліція громадських організацій розпочала цього року проект «Державна антикорупційна програма – під контролем громадськості», – пояснюють підписанти.

«За результатами попереднього моніторингу маємо констатувати, що заявлені кошти на виконання цієї держпрограми не виділялися, хоча впродовж 2011-2012 років мало бути здійснено 135 заходів програми», – зазначили учасники форуму.

«Такий стан справ ставить під загрозу впровадження схваленої Вами Національної антикорупційної стратегії», – наголосили вони.

На думку експертів, фінансування антикорупційної держпрограми здебільшого не має відношення до боротьби з корупцією, тому що понад 95% (803,58 млн грн) всіх коштів програми планується витратити на потреби МОЗ у введенні електронного обігу медичних форм і цифрового підпису, ще  6,6 млн грн – на запровадження системи електронного документообігу в Мінсоцполітики.

Натомість, не передбачено окремого фінансування на такі важливі для запобігання корупції заходи програми як створення багатофункціональних центрів для надання фізичним і юридичним особам адміністративних послуг, запровадження системи «єдиного вікна» на загальнодержавному й місцевому рівнях, впровадження системи електронних закупівель, навчальних антикорупційних програм у освітніх закладах тощо.

Учасники Громадського антикорупційного форуму, що відбувся в Києві 9 грудня 2012 року й зібрав понад 120 активістів і представників неурядових організацій з усієї України, закликали Януковича, як голову Національного антикорупційного комітету, відповідального за всебічну оцінку ситуації в сфері боротьби з корупцією, терміново скликати спеціальне засідання Національного антикорупційного комітету, на якому будуть розглянуті порушені проблеми й пропозиції щодо їх вирішення.

Відкритий лист підписали представники 58 громадських організацій, серед яких, зокрема, Transparency International Україна, Центр політико-правових реформ, Антикорупційна рада Украіни, Центр протидії корупції, Ліга політологів-міжнародників «Дипкорпус» та інші.