Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Ерве Морей: «Щодо окупованих територій Франція беззастережно на боці України»

Світ
19 Вересня 2017, 10:59

Ви щойно повернулися з поїздки в Україну, під час якої очолювана Вами група французьких сенаторів вперше відвідала Донбас. Вам вдалося дістатися лінії фронту?

– Так. Я волів потрапити на лінію фронту водночас для того, щоб дослідити ситуацію, роздивитися її максимально зблизька, і також — висловити підтримку Україні в її конфлікті з Росією стосовно окупованих територій. Мета була подвійна.

Ви змогли поспілкуватися з представниками місцевої влади, з громадськістю, з бійцями, які захищають Україну на лінії розмежування?

– Ми бачилися з представниками ОБСЄ, поспілкувалися з ними на тему дотримання режиму припинення вогню, зустрічалися також з керівництвом КПВВ “Майорськ”, ознайомилися з процедурою перетину лінії розмежування, мали зустрічі з керівництвом української адміністрації в Донецькій області та закінчили свій робочий день у Краматорську, де бачилис я з заступником міністра з питань окупованих територій. Це дозволило делегації сформувати глобальне бачення ситуації на місці.

Читайте також: Вікторас Пранцкетіс: «Європейські політики почали розуміти, що сьогодні інвестиції в Україну — це інвестиції в майбутнє ЄС»

Чи відбувалися обстріли в той час як ви були неподалік від лінії фронту?

– Ні, було тихо, але наступного дня блокпост обстріляли. Не знаю, чи не була це своєрідна помста за наш приїзд. Делегація не залишилася непомітною. Українська преса активно про нас повідомляла, і отже,  інформація потрапила й по інший бік лінії фронту. Представники збройних сил не побажали, щоб ми навідалися в стару частину Авдіївки, вважаючи, що це занадто небезпечно. Отже, ми залишалися з новій частині міста.

Чи вважаєте ви, що проект розміщення місії ОБСЄ на всій окупованій території, аж до українсько-російського кордону, реально втілити в життя? Адже існує очевидна незгода щодо формату та зони розташування такої місії між Україною та Росією…

– Насамперед, мова про те, що треба гарантувати безпеку спостерігачам ОБСЄ. На мою думку, їхня роль в регіоні досить важлива, отже, треба надати їм належний захист на умовах, які влаштувають Україну. Росія не мусить визначати, в який спосіб буде надано захист як місії ОБСЄ, так і лінії розмежування.  Зараз працює сесія Генеральної Асамблеї ООН. Безперечно, це питання буде обговорюватися.

Чи вже відомо, якою буде офіційна позиція Франції щодо ймовріного розміщення місії ОБСЄ на окупованих територіях? Можливо, вона вже сформульована, оскільки Париж бере участь у переговорах за так званим “нормандським форматом”?

– Франція ще не оприлюднила свою офіційну позицію, зокрема й тому, що бажає узгодити її зі своїми німецькими партнерами. Але в чому можна не сумніватися, то це в тому, що Франція буде враховувати побажання української сторони. Бо, як відомо, в питаннях конфлікту щодо окупованих територій, Франція підтримує Україну.

Читайте також: Марцин Заборовський: «Сьогодні ми спостерігаємо за кінцем традиційної політики»

Як ви вважаєте, чи має майбутнє мінський переговорний процес? Чи зможе він колись стати результативним?

– Для цього потрібно, щоб Мінські угоди виконувалися в частині, в якій йдеться про припинення вогню. Це першооснова будь-якого рішення. Але ж цього не відбувається. Отже, треба спочатку зосередитися на зупиненні вогню.

Ви вже поділилися враженнями про поїздку в Україну з керівництвом французького зовнішньополітичного відомства та з представниками виконавчої влади?

– Я спілкувався з радниками президента та прем’єр-міністра перед від’їздом, і ми домовилися, що по поверенню я поділюся з ними спостереженнями та висновками. Цей обмін думками відбудеться найближчими днями.

Отже, можна сподіватися, що ваші напрацювання будуть враховані у підготовці до наступного раунду переговорів за нормандським форматом?

– Наголошу, що Франція у цих переговорах  на боці України. Українські очільники це знають. Мене прийняли особисто президент Порошенко та прем’єр-міністр Гройсман, і вони обидвоє передали через мене подяку Франції за підтримку. Тут немає жодних двозначностей, незалежно від того, хто є президентом нашої країни : Франсуа Олланд чи Емманюель Макрон, хто є в опозиції, а хто — в більшості. Наша делегація складалася з парламентарів, які належать до різних політичних груп. До складу групи входив соціаліст, республіканець, я є центристом… Але приналежність до різних політичних течій не заважає нам підтримувати Україну в її прагненні захистити недоторканість своїх кордонів.

———————————

Ереве Морей народився 1961 року. За фахом правник. Французький сенатор, член партії Союз демократів та незалежних, фракція центристів, голова комісії з упорядкування територій та групи дружби з Україною