«Після саміту все буде відомо. Якщо підписання (угоди. – Ред.) не буде, то це буде одна історія. Якщо буде, то очевидно, що цю справу призупинять на всяк випадок, що у випадку, якщо Тимошенко не виконає свої умови, наприклад, захоче повернутися в Україну або почне активну політичну діяльність навіть із-за кордону, цю справу знову можуть активізувати. Це – етапи активації і дезактивації цієї справи», – заявив Карасьов.
«Тому поки ситуація буде в "сплячому режимі". При потребі з цього режиму вийдуть і перейдуть в активний», – додав Карасьов.
Експерт також називає умови, за яких українська влада призупинить справу про вбивство Щербаня:
«Якщо Тимошенко поїде лікуватися, а Європа погодиться на таке вирішення проблеми Тимошенко і підпише угоду про асоціацію, а сама Тимошенко не братиме активну участь в українській політиці і до 2015 року випаде з політики… Тобто умов багато. І вони пов’язані не стільки з асоціацією, скільки з президентськими виборами 2015 року».
Втім, призупиненням справи, за словами Карасьова, українська влада намагатиметься продемонструвати "акт гуманності і милосердя, а також ознаку серйозного інтеграційного партнерства з Європою".
"З останньої заяви Кузьміна (про готовність передачі справи до суду. – Ред.), мовляв, справа Щербаня вже не стільки має суто юридичне значення, тому що докази нібито є, а ця справа стає більше гуманітарно-політичною і геополітичною", – додає експерт.
Карасьов зауважує, що питання лікування Тимошенко за кордоном – це «межа компромісу, на який може піти Янукович і західні партнери».
«Але питання поки в самій Тимошенко. Вона жадає повної юридичної і політичної реабілітації. Вона грає на підвищення ставок в цій грі навколо неї між українською владою і європейськими партнерами. І поки такої згоди вона не дала», – переконаний експерт.
Водночас, Карасьов додає, що не останню роль для європейських партнерів відіграє інтеграційний вибір української влади.
«Поки не відомо, яку гру грає Янукович з Путіним і Митним союзом. Тому думаю, поки що європейські партнери не вимагають від Януковича вирішити питання Тимошенко. Це буде відомо після візиту його до Астани. Якщо українська влада вийде на плато підписання угоди (з Митним союзом – Ред.), тоді питання про Тимошенко знову стане «руба» і західні партнери наполегливо рекомендуватимуть Тимошенко той чи інший варіант. А поки що, коли продовжується ця гра в інтеграційні об’єднання і західні партнери до кінця не впевнені в Януковичі, вони й не ризикують вимагати саме тієї межі компромісу, на якій наполягає він», – вважає політолог.
Нагадаємо, 18 січня Генеральна прокуратура заявила, що завершила розслідування кримінальної справи щодо вбивства народного депутата Євгена Щербаня у 1996 році. Юлії Тимошенко було "вручено підозру" в організації цього злочину.
На стадії досудового розслідування справи про вбивство Щербаня як свідків допитали Ігоря Мар'їнкова, Сергія Зайцева, Володимира Щербань, Олександру Кужель, Сергія Таруту, Віталія Гайдука та Петра Кириченка.
Останній заявив, що вирішив дати свідчення проти Юлії Тимошенко після того, як зрозумів, що вона і Павло Лазаренко намагаються зробити його винним у смерті Щербаня. Він сказав, що особисто познайомив Павла Лазаренка з Олександром Мільченком на прізвисько Матрос, а також що сам передав останньому гроші за вбивство народного депутата Євгена Щербаня. Разом з тим, на уточнююче запитання захисту, він відповів, що не має документальних доказів цим фактам.