Експерт: велика кількість довічно ув’язнених в Україні зумовлена “широким” законодавством та практикою його застосування

5 Серпня 2013, 15:51

«Якщо порівнювати кількість засуджених до довічного ув’язнення в Російській Федерації та Україні, варто звернути увагу на різницю у межах такого покарання, як позбавлення волі на певний строк, яке передує довічному позбавленню волі. В Росії максимальний термін позбавлення волі – 20 років (ст. 56 Кримінального кодексу РФ), а за сукупністю вироків – до 30 років. В Україні ці межі відповідно складають – 15 і 25 років (ст. ст. 63, 71 Кримінального кодексу України)», – пояснила експерт.

«Вочевидь, що у російського суду є можливість до того, як застосувати довічне ув’язнення, покарати злочинця на значно більший термін позбавлення волі ніж в Україні. За рахунок чого і зменшується кількість пожиттєвих вироків», – додала вона.

Крім цього, Маляр пояснює різницю у кількості засуджених до довічного позбавлення волі в Україні та Росії, порівнюючи категорії осіб, до яких не застосовують довічне позбавлення волі.

Як зауважила експерт, до відповідної категорії в Кримінальному кодексі Росії входять жінки, особи, що вчинили злочин до 18 років, та чоловіки, що досягли віку 60 років на момент винесення вироку.

Натомість Кримінальний кодекс України передбачає, що довічне ув’язнення не застосовується до жінок, що перебували у стані вагітності під час вчинення злочину або на момент винесення вироку, осіб, що вчинили злочин до 18 років, та тих, кому виповнилося понад 65 років.

«Таким чином, кількість засуджених до довічного позбавлення волі в Україні може збільшуватись (у порівнянні з Росією) за рахунок осіб у віці від 60 до 65 років, та за рахунок жінок», – зауважує експерт.

На думку Маляр, застосування кримінального покарання повинно ґрунтуватись на принципі рівності всіх громадян перед законом, незалежно від статі.

"Яка різниці для суспільства, хто – чоловік або жінка, вчинив жорстоке вбивство? В такому випадку і чоловік, і жінка становлять однакову суспільну небезпеку для всіх. Я особисто знаю випадки, коли дружина брала на себе вину чоловіка, знаючи, що її, як матері малолітніх дітей призначать значно менше покарання, ніж її чоловіку (який насправді вчинив злочин)", – зазначила вона.

Нагадаємо, начальник Департаменту охорони, нагляду, безпеки і контролю за виконанням судових рішень Державної пенітенціарної служби Олександр Кислов повідомив, що на сьогодні в українських тюрмах утримується 1845 пожиттєво ув’язнених, тоді як в Росії – 1841. За його словами, в середньому за рік їх кількість в Україні збільшується на 100 осіб.