Політолог Андрій Дуда вважає, що у більшості партій на сьогодні є достатньо велика можливість тіньового партійного будівництва.
«Як на будь-якому підприємстві у діяльності політичної партії є можливості тінізації (доходів. – Ред.). Цифри, котрі називають партії, вказуючи на свої доходи, – цілком реалістичні і документально підтверджені. Однак, є чимало напрямків партійної діяльності, які просто дуже важко ідентифікувати, наскільки це є, скажімо, роботою партії, а не її активістів або симпатиків. Тобто офіційні доходи багато чого не враховують», – зазначив він.
Із цим не погоджується політолог Віктор Небоженко:
«Усі вони (партії. – Ред.) показують нереальні цифри. З одного боку, провладна партія користується районними і міськими бюджетами. Як можна порахувати, скільки Партія регіонів забирає з бюджету для фінансування своєї партії? А опозиція, як правило, – показує нереальні цифри, тому що боїться переслідування, про неї працює і податкова, і СБУ. А тому можемо лише «брати на віру» ці цифри».
Найбагатша в Україні – Партія регіонів, вважають експерти.
«Партійний ресурс складається з кількох складових: це фінансовий ресурс, тобто конкретні бюджети і кошториси, друге – певні організаційні потужності, в тому числі адміністративний ресурс, і члени партії. Партія регіонів має найбільший фінансовий ресурс. Це було очевидно за кількістю спостерігачів на виборчих дільницях, членів виборчих дільниць та безпосередньо агітації. Втім, варто враховувати, що великий обсяг робіт виконується адміністративним ресурсом, що в жодних звітах не фігурує», – зазначив Дуда.
Крім цього, він додає, що у ПР є й значний технічний ресурс.
«Коли в ефір Кисельова чи Шустера запрошують якусь особу, якщо переводити це в гроші, то сума сягає кількох тисяч доларів. Втім, ПР має доступ туди без жодних вкладених грошей. Такий технічний ресурс, яким володіє ПР, – найбільший», – зазначив експерт.
На думку Дуди, найбіднішими серед парламентських партій є «Свобода» і УДАР.
«Фінансування будь-якої партії починається з організаційної структури. Цих видатків ніхто не бачить насправді. Це і фінансування обласних організацій, оплата праці тощо. І «Свобода», і УДАР не завжди можуть покривати і цей базовий рівень. З одного боку, це може свідчити, що ці партії ще не продані олігархам. Однак, з іншого – партія без доброго живлення матиме серйозні в майбутньому проблеми», – додав він.
Натомість Небоженко не погоджується, що «Свободу» можна віднести до однієї з бідних партій.
«Свобода» вже не бідна, вона добре заробляє на бізнесі місцевих адміністрацій на Західній Україні. Бідність її закінчилася два роки тому. Варто тільки порахувати вартість її присутності на одному із найдорожчих каналів Європи – «Інтері» – цього вистачить іншим десяти партіям», – зазначив він і додав, що поки до найбідніших можна віднести УДАР.
«Він ще не вступив на шлях політичної корупції. А решта – вже давно займаються політичним рекетом у регіонах, де перебуває при владі», – підсумував Небоженко.
Як повідомлялось, загальна сума доходу Партії регіонів становить більше 325 мільйонів гривень. З них добровільні пожертви та членські внески – 324 млн 933 тис грн, пасивний дохід – 345 тис гривень.
На другому місці – ВО «Батьківщина». Доходи цієї партії за 2012 рік становлять – 114 млн 494 тис грн. У тому числі: надходження у вигляді безповоротної фінансової допомоги – 114 млн 430 тис грн.; пасивні доходи – 39 тис грн.; інші доходи – 25 тис. Крім цього, в «Батьківщині» зазначають початкову вартість основних засобів – близько 5 млн грн.
Партія УДАР задекларувала 43 509 500 гривень доходів в 2012 році. Доходи партії повністю складаються з добровільних пожертвувань, безоплатних надходжень і безповоротної фінансової допомоги.
Надходження до бюджету КПУ склали – 112 мільйонів гривень. З них левова частка припадає на добровільні пожертви – 111 млн. Члени партії сплатили внесків на суму 831 тис грн.
Найменший дохід за минулий рік був у ВО «Свобода» – 27 млн 348 тис грн.
Нагадаємо, лідером за вартістю виборчої кампанії 2012 року стала Партія регіонів, яка витратила 218 млн грн. "Батьківщина" витратила 107 млн грн, УДАР – 33,7 млн грн, "Свобода" – 23,2 млн грн, КПУ – 72 млн грн.