«Незадоволення через дедалі примарніші європейські перспективи, консервацію статусу нейтральної держави або членство в російськоцентричному блоці, особливо на тлі погіршення економічного клімату, може відштовхнути значні сегменти українського суспільства», – вважає Буґайські.
За його словами, від того, як український уряд відреагує на зростання соціального неспокою, залежатиме, наскільки Україна наблизиться до внутрішнього конфлікту.
«Силові методи навряд чи зможуть залякати суспільство так, як у Росії чи Білорусі, однак можуть активувати кілька дестабілізаційних чинників. У такому разі українська політика поляризується й радикалізується ще сильніше, окреслиться чіткіша «лінія фронту» між прихильниками й супротивниками союзу з Росією, зросте регіональна диференціація», – пише експерт.
Буґайські відзначає, що такий сценарій розвитку подій може обурити населення Західної й Центральної України з приводу не лише згортання демократії в країні, а й чергового зближення з Росією.
«Ці події можуть серйозно підірвати основу, на якій стоїть чинна влада. Якщо не буде належного урегулювання, поглиблення національної кризи може послабити цілісність держави й дати підстави для закликів до широкої регіональної автономії, утворення конфедерації чи навіть відокремлення деяких регіонів. Якщо ж це зрештою призведе ще до прямішого й інтенсивнішого втручання Росії в українську політику, національна криза досягне критичного рівня», – відзначає він.
Детальніше читайте у статті «Загрози незалежності» у друкованому спецпроекті «Світ у 2013».