Таку думку у своїй статті «Єврокомісія – проти «Газпрому»?» для «Дзеркала тижня. Україна» озвучив директор енергетичних програм Центру «НОМОС» Михайло Гончар.
Натомість, за його словами, Україні потрібно посилити кооперацію з Єврокомісією у частині забезпечення прозорості транзитних газових потоків і реорганізації внутрішнього ринку газу відповідно до ухваленого торік закону і зобов’язань за договором Енергетичного співтовариства.
Гончар наголошує, що співробітництво з Газпромом має відповідати правовим підходами.
«Для початку треба відмовитися від прогинання під Газпром, на що традиційно налаштована владна команда. І за що отримує презирство та непоступливість Москви й недовіру скрізь – у Росії, ЄС і в своїй країні», – пише експерт.
Він зазначає, що «треба уважніше придивитися до литовського досвіду боротьби зі, здавалося б, усесильним монополістом». «Маленька Литва виявилася здатною протистояти силі російського тиску, задіявши важелі впливу в Брюсселі. І це дає свої плоди», – пише Гончар.
Він також звертає увагу на те, «як оперативно скористалася ситуацією навколо Газпрому Туреччина». Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Туреччина не буде продовжувати угоду з Росією на постачання природного газу по "західному маршруту" – через Україну, Румунію і Болгарію. Гончар вважає, що Туреччина – не остання з-поміж країн, які скористаються поточною ситуацією.
На думку експерта, перевірки, які триватимуть у дочірніх компаніях Газпрому щонайменше до кінця холодного сезону весни 2012 року, стримуватимуть російського монополіста «від спокуси «газових атак» на сусідів».