Експерт: Повернення церквам колишнього майна спричинить релігійні міжусобиці

27 Квітня 2013, 18:21

За словами експерта, збалансоване повернення релігійним організаціям приміщень, які за формальними й неформальними ознаками аморально використовувати для інших цілей, зокрема це стосується храмів, церков, костелів, синагог, цілком обґрунтоване.

Проте процес «повернення церковного майна в Україні є дуже неврегульованим й хаотичним».

«Жодного системного механізму повернення цих об’єктів власності в Україні немає. Зробити ревізію майна, що належало церквам, але було відібране за часів тоталітарного режиму, у принципі, неможливо. Не тільки тому, що держава може збанкрутувати, а й тому, що це викличе величезний суспільний резонанс, ще складніші конфлікти», – вважає експерт.

За словами Юраша, в Україні унікальна релігійна ситуація: «на спадщину однієї церковної інституції зараз можуть претендувати дві або три».

Адже якщо «до революції існувала єдина православна церква, то пізніше вона розділилась на кілька впливових течій».

Також повернення майна залежатиме від суб’єктивних поглядів влади і від впливу тих чи інших церковних структур у певному регіоні.

«Наприклад, Собор Святого Юра у Львові не завжди був у власності церков. І це не лише храм, а величезний комплекс, у якому є більше ста квартир, які функціонували в радянський час. На даний час церкві повернули вже 70 квартир, і це є позитивно, хоча стало можливим завдяки зусиллям місцевої влади, яка симпатизує Українській Греко-Католицькій Церкві. Водночас про передання значно меншого за розмірами Львівського комплексу єпархіального управління Українській православній церкві Київського Патріархату говорили ще в 90-х роках, але його досі не передали», – зазначає експерт.

На думку релігієзнавця, Рада Церков звертається з проханням врегулювати питання повернення майна не тільки тому, що хоче забезпечити історичну справедливість.

«Під час економічної кризи матеріальне забезпечення церков вичерпується. Коли релігійна активність на Заході скоротилась, прибутки церков катастрофічно зменшилися. Відомий факт, що церкви у Західній Європі останні кілька десятиліть існують за рахунок продажу, перепродажу або оренди тієї власності, яку вони мають», – пояснює Юраш.

На думку експерта, українські релігійні діячі розуміють цю ситуацію, тому хочуть отримати у свою власність додаткові матеріальні ресурси.

Як повідомлялось, Рада Церков вимагає від Януковича повернути вкрадене тоталітарним режимом майно.