Експерт: погрози Росії про припинення співпраці з Україною в авіабудуванні – черговий шантаж

25 Серпня 2013, 17:03

За його словами, заяви російських представників про можливість припинення співпраці в цій сфері – непоодинокі.

«Ринок Росії і кооперація з нею особливо в сфері авіабудування – достатньо приваблива, але доти, поки наші партнери не починають «ставати на диби». А почали вони це робити не сьогодні і не вчора. Ще в першій програмі озброєння РФ 1996 року чітко прописано, що Росія збирається замикати власні технологічні цикли і поступово витісняє все невітчизняне виробництво. Тобто таке марнослів'я продовжується. І не залежить від прізвища президента, оскільки Росія ніколи не розглядала Україну як повноцінну державу. І завжди здійснювала спроби повернути її на свою орбіту», – заявив експерт.

Зважаючи на таку політику Росії, на думку Сунгуровського, українській стороні потрібно давно диверсифікувати своє партнерство і шукати інші ринки.

«Росія – ненадійний партнер і, зважаючи на те, що вона може сьогодні замовити (літаки. – Ред.), а завтра зовсім відмовитися – це занадто великі ризики для України, при чому політичні, що змінюються з дня в день. В принципі зараз можна було б не розвернутися спиною до Росії, а у відповідь на її шантаж піти на тіснішу співпрацю наприклад з Китаєм, який, я думаю, візьме участь в АН-70, тим паче, якщо ми погодимося на ліцензоване виробництво в Китаї. Звісно йти на відвертий шантаж і економічний розрив з Росією не варто. Потрібно просто шукати інші ринки. Росія все прекрасно зрозуміє все без слів», – вважає Сунгуровський.

Експерт припускає, що Росія намагається «поставити Україну на коліна» і заволодіти активами українського заводу «Антонова».

«Наприклад, дати кредити, за якими завод завідомо не зможе розрахуватися. І розплачуватиметься активами. Таким чином вони поступово перетечуть в Росію», – зазначив Сунгуровський.

Він також зауважив, що РФ неодноразово намагалася запровадити у себе подібне виробництво, втім, ці спроби не завершуються успіхом.

«Це – тимчасовий шантаж, оскільки в Росії більшість проектів заходять у глухий кут. Вже будувався завод в Казані і Воронежі під нові АН-70, але їх поки нема. Не думаю, що Росія в змозі насправді замкнути ці технологічні цикли виробництва, зокрема, авіаційної техніки. І без української технологічної і наукової бази вони навряд чи обійдуться», – додав він.

Як повідомлялося, віце-прем'єр РФ Дмітрій Рогозін заявив, що Росія може відмовитися від співпраці з Україною в авіабудуванні у межах проектів АН-124 і АН-70. 

У свою чергу, прес-служба Кабміну поширила повідомлення, з якого випливає, що Україна сподівається на на підписання угоди про виробництво літака Ан-124 «Руслан».