Про це у статті «Єврокомісія — проти «Газпрому»?» для «Дзеркала тижня. Україна» пише директор енергетичних програм Центру «НОМОС» Михайло Гончар.
Він зазначає, що «всі делікатні операції російська сторона здійснює поза ЄС».
«Швейцарія, як відомо, не член ЄС, і представники Єврокомісії не можуть зайти в офіси швейцарських «дочок» і «онучок» Газпрому так, як вони це роблять у Німеччині», – зазначає він.
Гончар наголошує, що один із головних активів групи Gazprom Germania перебуває на території Швейцарії, в Цюріху.
«Це Gazprom Schweitz. Те, що цей актив має ключове значення, підтверджує хоча б той факт, що його наглядову раду з червня 2011 року очолив Матіас Варніг. Це колишній офіцер НДРівської Штазі, друг Путіна та колега Шредера по проекту «Північного потоку», де він також є керуючим директором», – пише Гончар.
За його словами, там же, у Швейцарії, розташовані головні офіси й інших стратегічно важливих підприємств, заснованих Газпромом: Nord Stream AG, South Stream AG, Shtokman Development AG, RosUkrEnergo AG.
Гончар додає, що саме там можуть запропонувати розмістити й офіс міжнародного консорціуму з управління ГТС України, якщо такий створюватимуть.
«Таким чином, у швейцарських кантонах сформувався своєрідний потенційно корупціогенний симбіоз відставних і діючих політиків, топ-менеджерів і спецслужб, присмачений газом та «кешем», – зазначає Гончар.
На думку Гончара, саме це дозволило Газпрому доволі спокійно, хоча й не відразу, відреагувати на розпочате розслідування Єврокомісією розслідування, розпочате 27 вересня відносно групи компаній Gazprom Germania, а також низки інших дочірніх і партнерських компаній Газпрому в Європі.
«У російській компанії вважають, що головні секрети надійно заховано в недоступному для ЄК місці», – пише експерт.
«Та все-таки в Газпромі нервуються», – наголосив Гончар.