НОВИНИ

Газпром здивований масовими перевірками його дочірніх компаній в Європі

Російська компанія "Газпром" визнала, що для нього як для "піонера лібералізації газового ринку Європи" перевірки Єврокомісією дочірніх компаній Газпрому стали повною несподіванкою, оскільки ніхто "про наявність претензій" її не інформував.

Свій коментар щодо перевірок компанія підготувала лише через добу, йдеться у статті «Еврокомиссия подглядела за Газпромом» в газеті «Коммерсант-Украина».

При цьому Газпром підкреслив, що самі по собі такі перевірки - звичайна практика.

Газпром вказав Єврокомісії на неможливість порушення "законних прав та інтересів" компанії, і вказав, що від цього залежить "виконання поточних газових контрактів" з Європою.

За даними джерел в Газпромі, таких масштабних перевірок не було навіть серед європейських компаній.

За їхніми словами, за останні шість років було декілька перевірок, які стосувалися E. ONRuhrgas, ENI, RWE, OMV, але більшість з них не закінчилися навіть штрафами. Процедурно півтора-два роки триває попереднє перевірка, за підсумками Єврокомісія готує заяву про претензії, у відповідача є чотири місяці на його вивчення. Потім починається розгляд антимонопольного справи, якатриває від півроку до року.

Нагадаємо, Єврокомісія проводить масштабну виїмку документів в дочірніх компаніях російського "Газпрому" в Європі. Всього, за словами болгарського президента Трайчо Трайкова, перевіряючі були у більш ніж в 20 європейських компаніях. Серед них, зокрема, Gazprom Germania, а також німецькі RWE і E. ON Ruhrgas, польська PGNiG, литовська Летувос дуйос, чеська Vemex, болгарська Overgas, австрійська OMVі естонська EestiGaas.

У компаніях говорять, що перевіряли комп'ютери і документи в їхніх офісах, оскільки ведеться розслідування можливих порушень антимонопольного законодавства в ЄС.

Досі ЄС обмежувався публічною критикою майбутніх проектів Газпрому, в першу чергу газопроводу SouthStream. Тепер же мова йде про те, що Єврокомісія отримала доступ до умов контрактів Газпрому - інформації, яку монополія завжди приховувала.

Фактично перевірка дозволить ЄС ознайомитися з цінами Газпрому для споживачів і отримати нові важелі впливу на компанію.

Газпром поставляє близько 30% газу, імпортованого Європою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.