Експерт: Нерівність між слідством та адвокатами – найбільша проблема українського судочинства

20 Грудня 2011, 17:33

«І закон, і практика сьогодні надають набагато більше прав обвинуваченим, – пояснив правник. – Не лише у політичних справах, але й по решті процесів. У цьому сенсі, зауваження доповідачок моніторингового комітету щодо переваг, якими користується прокуратура, цілком слушні».

Тарасенко також розповів, що робота українських адвокатів дійсно ще не відповідає  умовам, які передбачені європейськими стандартами.

«Захист дуже часто позбавлений можливості ознайомитись з матеріалами справи свого клієнта, – пояснив він. – Але адвокатський корпусне має реальних можливостей змінити самі засади кримінального судочинства. Тому співпраця з такими міжнародними організаціями, як Рада Європи, Венеціанська Комісія, дуже важливі».

«Якщо говорити про певні зміни – їх варто було б прийняти, – вважає правник. – Але вже зараз суд має можливість застосовувати норми, якби він цього забажав».

Тарасенко наводить конкретний приклад: «Під час розгляду судової справи в Харьківській області суд звільнив підозрюваного і замінив утримання під вартою на підписку про невиїзд. Генеральна прокуратура дала відповідне подання, цілком в контексті поваги до права людини на особисту свободу».

«Отже, уникнути зловживань із застосовуванням превентивного позбавлення волі можна і в Україні. Якщо є на те відповідна воля. Але в справі Луценка ми бачимо інший приклад. Коли людину позбавляють волі через імовірне нецільове використання  40 тисяч гривень бюджетних коштів. У Європі за такі злочини не тримають під вартою до суду. Особливо якщо немає підстав вважати, що людина ухилятиметься від слідства», – зазначив Тарасенко.

На думку громадського активіста, «більшість зауважень проекту резолюції Ради Європи дійсно констатують порушення, які мають місце в Україні, але не повною мірою».

Зокрема, він вважає, що «немає потреби змінювати Конституцію України, як це пропонує проект резолюції».Тарасенко вважає, що «чинна Конституціягарантує досить багато прав. Інше питання, що вимоги Конституції в Україні не виконуються».

Читайте також: Проект резолюції ПАРЄ щодо України (повний текст)

Центр громадської адвокатури – незалежна неурядова неприбуткова організація, яка об'єднує науковців, практиків та студентів правничої професії.  Організаціянадаєбезкоштовнуправовудопомогу населенню.